BANJALUKA, Pojačanom kontrolom poštovanja Zakona o zabrani pušenja na javnim mjestima Komunalna policija u protekle dvije sedmice izvršila je oko 110 kontrola i izdala prekršajne naloge za naplatu kazni u vrijednosti od oko 28.000 maraka.
Potvrdio je ovo “Glasu Srpske” zamjenik načelnika Komunalne policije Neđeljko Radulović.
– Tokom kontrola izdato je 14 prekršajnih naloga, od čega je šest naloga upućeno vlasnicima manjih ugostiteljskih objekata, koji zbog ovog prekršaja moraju da plate kaznu od 1.000 maraka – rekao je Radulović i dodao da su sankcionisana i četiri preduzeća koja su kažnjena sa po 5.000 maraka.
– Odgovorna lica u preduzećima kažnjeni su sa po 500 maraka – pojasnio je Radulović.
Načelnik Odjeljenja za inspekcijske poslove u Administrativnoj službi grada Novak Petraš podsjetio je da je Zakon o zabrani pušenja na javnim mjestima donesen 2004. godine, a izmijenjen i dopunjen 2009. godine.
– Prema ovom Zakonu pušenje je zabranjeno na svim javnim mjestima u RS, vaspitno-obrazovnim, zdravstvenim, kulturnim i sportskim ustanovama – istakao je Petraš.
On je dodao da je pušenje zabranjeno i na mjestima gdje se pravi i poslužuje hrana, kao i na javnim mjestima kao što su službena vozila, objekti za pružanje higijenskih usluga, njegu i uljepšavanje lica i tijela, te objekti u kojima se organizuju igre na sreću, poput tombole, sportskih kladionica i u javnim toaletima.
– Duvanski proizvodi se jedino mogu konzumirati u objektima u kojima su prostorije za pušače i nepušače fizički odvojene – istakao je Petraš.
On navodi da te prostorije na ulazu moraju imati jasno vidljiv i istaknut znak kojim se označava namjena prostorije i zabranjuje ulaz maloljetnim licima.
Iz nevladine organizacije “Udruženje javnog zdravlja RS” kažu da je primjetan napredak u sprovođenju ovog Zakona u zdravstvenim, obrazovnim i drugim javnim ustanovama.
– To se ne može reći i za restorane i kafiće u kojima se ovaj Zakon apsolutno ne primjenjuje, te je potrebno raditi na njegovoj promociji – naglasila je dr Stela Stojisavljević koja je naglasak stavila na mnoge propuste u samom Zakonu.
– Potrebno je da se odredi prelazni period u kojem bi se ugostitelji upozoravali i imali priliku da se prilagode novim pravilima. Takođe bi trebalo da se odredi tačan datum potpune implementacije Zakona, poslije čega se ne bi tolerisali prekršaji – istakla je Stojisavljevićeva.
Sprovođenje Zakona o zabrani pušenja na javnim mjestima obezbjeđuje Komunalna policija, Ministarstvo unutrašnjih poslova RS i Zdravstveno-sanitarna inspekcija.
– Kontrola poštovanja Zakona biće nastavljena i u narednom periodu – kazali su iz nadležnih institucija.
4 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
postavljam pitanje komunalnoj policiji, zasto se tolerise pusenje radnika u KPZ Tunjice?
Nemojmo ici toliko u dubinu, pa komunalni policemani cade i u onim svojim skodilacima sa sve zutim rotacijama, pa cadi se i u administrativnoj sluzbi, pa u odsjeku za komunalne djelatnosti, pa u MUP-u, UIO, Sudskoj policiji, Vrhovnom sudu RS, Okruznom i osnovnom sudu, po raznim budzacima Mordora i sl…
lemi, to je zatvorena ustanova, ima ogradu visoku nekoliko metara, ima stražare, alarm PPZ, direktora. Valjda se kod njih može pušiti, jer nisu oni “obična institucija”, kako da se izrazim “povezane strane”.
Ja se pitam otkad je pušenje u nadležnosti komunalnih preduzeća!? Pogrešno je, bar u PD, komunalnu policiju tako zvati, kad imaju ovlaštenja kakvih nema ni jedna institucija u RS, evo na primer: kako je moguće da je javna gradska saobraćajnica u nadležnosti komunalne policije koja kažnjava nepropisno parkirana vozila stavljanjem “lisica”? čemu onda služi saobraćajna policija? treba li nam uopšte? parking mjesto obilježeno na ulici sa dvosmjernim tokom saobraćaja je zabranjeno po Zakonu o bezbjednosti saobraćaja na putevima BIH, ali to ne važi za Prijedor, već je taj dio saobraćajnice takođe u vlasništvu Opštine a pravilnosti korištenja istog kontroliše…pogađate…famozna komunalna policija, kontrolu rada ugostiteljskih objekata, buku iz istih, radno vrijeme, ispunjenost opšith uslova, evo sad i pušenje, kontroliše…komunalna policija!?!!!!
kad tome dodamo: međe, komšijske karafeke, javne površine u vidu parkova, prilaza zgradama, njive i obradive površine, puteve, znakove, reklame, signalizaciju, komunalnu infrastrukturu, ispravnost iste, vodovod, razne vrste instalacija, sprovođenje Zakona o držanju domaćih životinja(koji ne služi ničemu, osim ako ne želite da malo komšiji napakostite, jer nema veze sa logikom i sprovodi se samo po prijavi, odnosno ima onu famoznu odrednicu “prećutna saglasnost”, što drugim riječima znači vrijedi samo u slučaju da ne pričate sa komšijom, a dođe vam pa ga prijavite da drži domaće životinje i izujete ga za 100-500 KM, a recimo njegova životinja ne vrijedi ni pola tih para, a najbolje što mu to možete raditi redovno svake godine po jednom i to samo tom komšiji bez bojazni da bi drugi komšija mogao nedužan nastradati jer obilaze i kažnjavaju samo onog koga prijavite, a ako primjete usput i druge da krše Zakon, oni samo zažmire jer takvi ne krše Zakon-nije ih niko prijavio, dakle imaju prećutnu saglasnost. Dalje, navedeni policajci kao i njihovi šegrti poznati kao Parking servis, nemaju adekvatno znanje i obrazovanje za takav posao, neki jedva imaju 3 razreda srednje, te su čak i drski, nemaju niti minimum osnovne kulture u komunikaciji, ali oni su predstavnici Vlasti, tako da im to i ne treba. No, to nije toliko bitno, najvažnije je da treba hitno promijeniti ime toj instituciji, jer komunalni policajac ne može obavljati ono što nije po prirodi stvari u njegovom opisu, a tu prije svega mislim na saobraćaj, pa i sve ostalo.
Komunlani policajac, brine o komunalnoj infrastrukturi, javnim površinama(saobraćajnice tu ne pripadaju, ako izuzmemo održavanje, tj.čišćenje istih, poklopce šahtova, drvorede, i sl, ali ne ugrožavanje i kontrolu odvijanja saobraćaja), kanalizaciji, vodovodu, redu u javnim objektima, probleme vezano za makadamske puteve, odvoz otpada, reklame i druge objekte koji ugrožavaju lica, plakatiranje javnih objekata, eventualno parkinge u navedenoj Opštini, ali ne i na javnim površinama namjenjenim za saobraćaj vozila u oba smjera i trotoarima(to je u opisu dužnosti saobraćajne policije-koja, uzgred, ne kažnjava parkiranje na pješačkom prelazu, odnosno na 1 metar od istog, iako ih na to obavezuju odredbe ZOBS BIH, jer je to dozvolila Opština i, kako mi reče jedan policajac-saobraćajac, tačno je da to nije u skladu sa ZOBSBIH, ali prema jednom drugm Zakonu,a on se ne sjeća kojem, uglavnom taj drugi Zakon je jači od ovoga i oni tu ne mogu ništa, ja sam se nasmijao, jer nisam pravnik, ali zamisli: jedan Zakon jači od drugog i meni to Službeno lice tvrdi,a ja mu ne mogu reći koliko je u pravu, jer me je isto zaustavilo radi kontrole saobraćaja, pa bi dalja rasprava odvela mene u pogrešnom smjeru-možda u stanicu), na kraju shvatim i ja da je to borba sa vjetrenjačama, pa zaključim: da Opština Prijedor, imajući u vidu naročito tu odluku sa parkinzima na uskim uličicama sa dvosmjernim saobraćajem, je zaista jača od ZOBSBIH i onoga ko uopšte piše te zakone koji se niti poštuju niti ih ima ko sprovoditi ako već nije način da se uzme lova od vozača!
Komunalna policija:)