BANJALUKA, Sindikat neće popustiti ni milimetra kada je riječ o stečenim pravima radnika i njegovim zahtjevima, izjavila je predsjednik Saveza sindikata Republike Srpske /RS/ Ranka Mišić.
“Sindikat se bori za ostanak stečenih prava radnika, što je zagarantovano kolektivnim ugovorima i zakonima, ali se, nažalost, ne primjenjuje ni to što nam je zagarantovano”, rekla je Mišićeva, komentarišući izjavu predsjednika Unije udruženja poslodavaca RS Ranka Milića da poslodavci više ne mogu popuštati zahtjevima socijalnih partnera.
Mišićeva je navela da, ukoliko predsjednik Unije misli da treba umanjiti stečena prava i ako to naziva zahtjevom za popuštanje, onda Unija ima ozbiljan problem, jer sindikat neće popustiti ni milimetar.
“U situaciji kada na hiljade radnika u privredi RS ne prima platu, gdje im se ne poštuju kolektivni ugovor i zakon o radu, jasno šaljemo poruku da nemamo na čemu da popustimo”, naglasila je Mišićeva.
Ona je navela da neko svjesno želi da banalizuje pregovore socijalnih partnera nastojeći da ih svede na priču o toplom obroku, istakavši da je riječ o mnogo većem zalogu pregovaranja nego što je iznos toplog obroka.
Mišićeva je rekla da su pregovori koji se vode između socijalnih patrnera teški i mučni i “uglavnom na ivici incidenta”.
Predsjednik Unije udruženja poslodavca RS Ranko Milić poručio je da poslodavci ne mogu više popuštati zahtjevima socijalnih partnera.
“Naš stav je definitivan da nema popuštanja po bilo koju cijenu. Ako bude bilo pritisaka, podnijeću ostavku u Uniji, pa neka nađu ljude koji su spremni da potpišu to što sindikat traži”, rekao je Milić za “Nezavisne novine”. Srna
3 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Mišićeva neće da popusti ni za milimetar, a Milić ni za “jotu”, pa su kao partneri u razgovorima na ivici incidenta.Kladio bih se na Milića, da Mišićka nema Miletovu po-dršku. Ovako, tipujem još veće otpuštanje radnika, a to nema na listiću za klađenje.
brkoug, čemu služi ovakav komentar? Upozorenju Mišićki da pazi šta radi!? Dobro je što je rukovodstvo sindikata napokon shvatilo da kuknjava o neisplaćenim toplim obrocima nije naikakav prioritet u sindikalnim aktivnostima, da je to potpuno marginalno pitnje… Napokon su se okuražili da progovore o suštinoskoj problemataici i sada im treba podrška da se i praktično izbore za ostvarenje tih ciljeva (cijena za 1 sat rada, efikasna kontrola poštivanja prava iz radnog odnosa – bruto plata, dnevni, sedmični i godišnji odmor, sredstva zaštite na radu, prava trudnica i majki sa malom djecom, maloljetnih radnika itd).
Sinoć je na ATV i R. Rakulj napokon progovorio o suštinskoj problematici penzijskog sistema – dugogodišenjem uvođenju u sistem prava koja je država kreirala mimo standarda penzijsko-invalidske zaštite osiguranika (boračke penzije, preuzimanje lica penzionisanih u FBiH
u korisnike prava u FPIO RS, podsticanje prijevremenog penzionisanja zbog oslobađanja radnih mjesta i td. Bolje je i kasno nego prekasno (nikako).
Za takav nastup, rukovodstvima radničke i penzionerske populacije, koje su najugroženije (i nezaposleni) a čine 70% ukupnog broja stanovnika, treba pohvala i podrška a ne upozorenja da će stradati od Mile, Pere, Dragana, Mladena, prije njega opet Mile, Gojka …
Ako se Vlada RS i sindikat RS / granski / dogovore i potpišu posebne kolektivne ugovore, i ako se isti ne mogu jednostrano prekinuti,zašto se isti ne sprovode kroz pojedinačne kol.ugovore inače će doći do utuženja radnika.Ko će sutra odgovarati za nastale troškove suda i kamata?Kada državne institucije izgube sporove, niko ne odgovara već opet plaća narod iz budžeta.Treba javno reći šta će biti ako se nepoštuju potpisani ugovori.