BEOGRAD, Sve prekršajne prijave koje je srbijanska Državna revizorska institucija /DRI/ podnijela protiv 19 ministara i drugih visokih funkcionera, izuzev onih koje se odnose na kršenje Zakona o budžetskom sistemu, zastarjele su i biće odbačene.
List navodi da je rok za podnošenje prekršajne prijave, izuzev po ovom zakonu, svega godinu dana od počinjenog dijela.
Prekršaji ministara iz izvještaja DRI datiraju iz 2008. godine, te jasno da je prošlo više od godinu dana od njihovog izvršenja i neke od njih je nemoguće procesuirati.
Prvi korak sudija u procesuiranju ministara i ostalih državnih činovnika biće utvrđivanje roka u kome je prijava podnijeta, a samim tim automatski će uslijediti odbacivanje prijava po osnovu Zakona o javnim nabavkama ili Zakona o javnom dugu.
Vršilac funkcije predsjednika Višeg prekršajnog suda Zoran Pašalić rekao je za “Blic” da ne može da prejudicira odluku suda niti da nagađa ishod.
“Ako su zastarele, biće odbačene, ako nisu – neće. O tome će odlučivati sudije, a ne ja”, rekao je Pašalić i podsjetio da zastarjelost ne važi za sve prijave.
On je dodao da su po Zakonu o budžetskom sistemu rokovi duži.
“Član 75 Zakona o budžetskom sistemu kaže da je rok za pokretanje postupka tri godine, a rok od pokretanja postupka do okončanja maksimum šest godina”, naveo je Pašalić.
Državni revizor Radoslav Sretenović podnio je prekjuče prekršajne prijave protiv 11 ministara, sedam aktuelnih i četiri iz prethodne vlade.
Prijave su podnijete protiv ministra zdravlja Tomice Milosavljevića, ministra trgovine Slobodana Milosavljevića, ministra za životnu sredinu i prostorno planiranje Olivera Dulića, ministra kulture Nebojše Bradića, ministra za Kosovo i Metohiju Gorana Bogdanovića i ministra prosvjete Žarka Obradovića.
Za prekršaj u trošenju budžetskih para terete se i bivši ministri trgovine i usluga Predrag Bubalo, ministar prosvjete Zoran Lončar, ministar za Kosovo i Metohiju Slobodan Samardžić, ministar kulture Voja Brajović i ministar trgovine Saša Dragin.