SOKOLAC, Na današnjem predavanju na Sokocu o temi “Monitoring proizvodnje krompira u BiH” proizvođači su upoznati o pet štetnih organizama, kao što su trulež i rak krompira, cistolike nemetode.
Snežana Akulović, savjetnik direktora Uprave za zaštitu zdravlja bilja u BiH, koja je organizator predavanja, istakla je da je ova uprava u prošloj godini radila na izradi legislative u vezi sa krompirom, koja je usklađena sa zahtjevima EU i time se priprema teren da domaći proizvođači izađu na tržišta EU i okruženja.
Prema njenim riječima, da bi se izvozio krompir u EU potrebno je dokazati da se ovi štetni organizmi ne nalaze na teritoriji BiH, odnosno da su preduzete sve mjere spriječavanja širenja štetnih organizama. To se dokazuje provođenjem monitoringa.
Akulovićeva je istakla da će, ukoliko se pojave štetni organizmi, biti preduzete posebne mjere uništavanja kompletnog krompira i sprečavanja širenja zaraze, te da bi bila vršena dodatna edukacija.
U BiH zasije se oko 38 000 hektara sjemenskim i merkantilnim kropirom, koji je jedna od najznačajnijih kultura u BiH, dok proizvođači duže vrijeme imaju problem njegovog plasmana na inostrana tržišta.
EU ima stroge zahtjeve za uvoz krompira tako da je ova Uprava za zaštitu zdravlja bilja u BiH u saradnji sa entitetskim resornim ministarstvima uradila pravilnike, koji regulišu ovu oblast, a napravljen je i zakonski okvir za provođenje monitoringa krompira na nivou cijele BiH.
Moritoringom se dokazuje da li na teritoriji BiH postoje ili ne ovi štetni organizmi. Najmanje tri godine EU prati provođenje kontinuiranog monitoringa i svake godine Uprava šalje izvještaje o provođenju moritoringa Evropskoj organizaciji za zaštitu bilja, koja dolazi u inspekciju.
Dragan Petrović iz Agencije za pružanje stručnih usluga u poljoprivredi iz Sokoca, koja je saorganizator ovog predavanja, naveo je da je prijedlog plana korištenja sredstava za razvoj poljoprivrede i sela u ovoj godini u Republici Srpskoj 80 miliona KM.