PRIJEPOLJE, Kanađani planiraju ulaganje od 120 miliona evra u gradnju hidroelektrana „Brodarevo 1” i „Brodarevo 2”.
Kandska kompanija „Rezervoar kapital“ planira da na Limu kraj Brodareva izgradi dvije velike hidroelektrane – jedna sa branom visokom 22 metra i jezerom dugim 7,5 kilometara, druga sa metar višom branom i dva i po kilometra dužim jezerom, ukupne snage od oko 50 megavata i godišnjom proizvodnjom 180 gigavat-časova struje.
Ta ideja uskoro će postati stvarnost, ako je suditi po najavama koje stižu iz predstavništva kanadske kompanije „Rezervoar kapital“ u Srbiji, odnosno iz njene ćerke-firme REV.
Riječ je o ulaganjima procjenjenim na iznos od 120 do 150 miliona evra, i ozbiljnoj namjeri da već krajem ove godine otpočnu ti radovi.
“Te elektrane će se graditi, hidropotencijali Lima iskoristiti. Pripremamo studije, pribavili smo energetsku dozvolu od Ministarstva za energetiku Srbije, kompanija iz Kanade finansiraće poduhvat, uz spremnost da i s drugim ulagačima uđemo u partnerstvo”, rekao je za Politiku Marko Rosić, koordinator projekta u firmi REV, dodajući da je kanadska kompanija još od 2002. godine prisutna u Srbiji sa devet istražnih prava, te da se uz rad na korišćenju hidropotencijala angažuje i na geološkim istraživanjima, obnovljivim izvorima energije, istraživanju plemenitih metala.
Cijeli prijepoljski kraj u gradnji elektrana na Limu vidi razvojnu šansu, a u Prijepolju je, u sklopu priprema za ovaj poduhvat, nedavno otvorena i kancelarija REV-a.
Direktor kompanije „Rezervoar kapital“ za Evropu Majls Tompson kazao je da su niz studija i istraživanja do sada obavili i pohvalio saradnju s državom i prijepoljskom opštinom.
Prema njegovim riječima, poslovi na izgradnji hidrocentrala trajaće od dvije i po do tri godine, a kao investitori nastojaće da domaće građevinske firme, koje ispunjavaju uslove, budu angažovane na izvođenju radova.
Prema dostupnim saznanjima, brane budućih hidroelektrana – jedna tri kilometra uzvodno od Brodareva kod Gostuna, druga kod obližnjeg sela Lučice – potopiće najuži dio kanjona Lima gde konfiguracija terena ne zahtjeva veća raseljavanja stanovništva.
Magistralni put ka Crnoj Gori mora da se izmjesti
Oba jezera imaće „riblju stazu“ i, kako tvrde nadležni, neće negativno uticati na životnu sredinu. A budući da ovuda, pograničnim područjem između Srbije i Crne Gore, prolazi magistrala, nemoguće je tolika jezera stvarati a da ona magistralni put ne potope.
Po nekim procjenama, pod vodom će se ovde, u blizini graničnog prelaza Gostun, naći oko sedam kilometara magistrale.
“Pravićemo novi put s tunelima, s tim što saobraćaj ovuda mora i kod ovih poslova nesmetano da se odvija. Pojedinosti o tome gde će biti novi put i druge znaće se kad sve studije budu pripremljene”, kaže Rosić i dodaje da REV planira da hidroelektrane gradimo i na drugim dijelovima Lima, i zato tu rijeku detaljno „studiraju“.
“Možda ćemo graditi i dve-tri centrale u Crnoj Gori, u ozbiljnim smo pregovorima o tome sa crnogorskim vlastima. Hoćemo da stvorimo integralni sistem elektrana na Limu “, najavljuje Marko Rosić. Politika