VAŠINGTON, Američki predsjednik Barack Obama juče je pozdravio efekte zakona o privrednim podsticajima, u prvoj godini od donošenja, ocijenivši da je on spriječio drugu Veliku depresiju i sačuvao 2 miliona radnih mjesta. Obama je naglasio da je američka privreda u godinu dana od privrednog pada od 6 odsto, došlo do privrednog rasta od gotovo 6 odsto, za što je zasluge pripisao i zakonu o podsticajima. Istovremeno je priznao da zbog visoke stope nezaposlenosti od 9,7 odsto, mnoge porodice “ne osjećaju oporavak” privrede. “Naš je posao daleko od obavljenog, ali smo spasili ovu privredu od najgore krize”, rekao je Obama u prigodnom govoru u Bijeloj kući. “Godinu dana poslije, najviše zahvaljujući zakonu o oporavku, druga depresija više nije mogućnost”, dodao je.
Uz Obamin govor Bijela kuća objavila je brojčane podatke o efektima vladinih podsticaja širom SAD-a, a potpredsjednik Joe Biden napisao je prigodni članak u listu USA Today. U njemu je istakao da su zahvaljujući podsticajima stvorena radna mjesta, uvedne porezne olakšice, i pokrenuti brojni infrastrukturni projekti, te najavio da “najbolje tek dolazi”.
Ofenziva Bijele kuće usmjerena je na kritike opozicionih republikanaca koji, kao i gotovo sve mjere Obamine administracije, odbacuju zakon o podsticajima kao beskorisno rasipanje i finansiranje iz duga, koje nije donijelo obećano smanjenje nezaposlenosti. Na udaru su republikanski zastupnici u Kongresu koji su svi glasali protiv zakona o podsticajima, a u svojim si izbornim jedinicama pripisuju zasluge za sredstva koja lokalne zajednice primaju iz paketa podsticaja.
Administracija ukazuje i na hipokriziju republikanskih guvernera, koji primaju sredstva iz zakona koji oštro kritikuju. “Rečeno nam je će zakon o podsticajima pokrenuti privredu, smanjiti nezaposlenost i vratiti povjerenje potrošača”, izjavio je kongresmen Kevin Brady, republikanac iz Teksasa. “Tu smo godinu dana kasnije i izgubili smo 4 miliona radnih mjesta a nezaposlenost je skočila do neba”, dodao je.
Obama je rekao da ne prihvata negativni republikanski spin. Željeni napredak u otvaranju radnih mjesta nije ostvaren, ali će zato u 2010. zakon o podsticajima spasiti ili stvoriti još 1,5 miliona radnih mjesta, što će ukupno biti 3,5 milona, kazao je. U SAD-u je od početka recesije u decembau 2007. izgubljeno 8,4 miliona radnih mjesta.
Bijela kuća je u saopštenju pod nazivom “Oporavak u brojevima” istakla da zakon o podsticajima djeluje u cijeloj zemlji, stvarajući radna mjesta i podstičući privredni rast. U prvoj godini pokrenuto je 55.000 infrastrukturnih i drugih projekata, a američkim porodicama i firmama osigurano je 120 milijardi dolara poreznih olakšica. Prema nestranačkoj Kongresnoj kancelariji za budžet (CBO), zakon o oporavku odgovoran je za čak 2,4 miliona radnih mjesta do kraja 2009.
Privatni prognostičari poput IHS Global, Moody's Economy, CEA, pa čak i konzervativnog American Enterprise instituta, utvrdili su da je zakon zaslužan za oko 2 miliona radnih mjesta. Takođe se ističe da je bruto domaći proizvod u četvrtom tromjesečju 2009. rastao za 5,7 odsto, najviše u posljednjih šest godina, a mnogi ekonomisti kažu da je to uglavnom zbog zakona o oporavku. Hina