BANJALUKA, Uprava za indirektno oporezivanje BiH podnijela je prošle godine Tužilaštvu BiH 46 izvještaja zbog utaje i neplaćanja poreza, od čega se šest izvještaja odnosi na kineske državljane, za koje se sumnja da su utajili 1.761.949 maraka poreza.
Ovo je “Glasu Srpske” rekao portparol UIO BiH Ratko Kovačević.
On je dodao da je budžet BiH zbog utaje i neplaćanja PDV-a lani oštećen za oko deset miliona maraka.
Kovačević je kazao da se, prema izvještajima Uprave za indirektno oporezivanje, osnovano sumnja da su kineski trgovci u BiH tokom 2007. i 2008. godine budžet BiH oštetili za više od šest miliona maraka.
Prema njegovim riječima, nakon što se utvrdi osnovana sumnja da su kineski državljani u BiH utajili porez, nastaju novi problemi.
– Osnovni problem nastaje kad se otkrije utaja poreza, jer Kinezi tada zatvaraju svoje poslovne objekte, odnosno radnje, a oni protiv kojih su podnijeti izvještaji tužilaštvu nestaju preko noći – rekao je Kovačević.
On je dodao da upravo to predstavlja glavni razlog za nemogućnost preduzimanja istražnih radnji i procesuiranja utaje PDV-a, kada su u pitanju kineski državljani.
– Od ukupno 152 izvještaja o počinjenom krivičnom djelu poreske utaje koja je UIO BiH dostavila Tužilaštvu BiH 2007. godine, 30 izvještaja se odnosi na kineske državljane – naglasio je Kovačević.
On je dodao da je tokom 2008. godine Uprava za indirektno oporezivanje proslijedila Tužilaštvu BiH 131 izvještaj o počinjenom krivičnom djelu poreske utaje, od čega se 45 izvještaja odnosi na kineske državljane.
Kovačević je napomenuo da se ukupna šteta nanesena budžetu BiH zbog neplaćanja i utaje poreza u 2007. i 2008. godini procjenjuje na oko 33 miliona maraka.
Metodi
Ratko Kovačević je rekao da kineski trgovci koriste dva metoda za utaju poreza, od čega se prvi odnosi na podnošenje PDV prijave sa lažnim podacima o ulaznom i izlaznom porezu i lažnim iskazivanjem poreskih obaveza, koje su daleko ispod stvarnog prometa.
– Po drugom metodu PDV se namjerno obračunava pogrešno i, zahvaljujući vještini kineskih trgovaca, uvijek tako da ne bude u skladu sa ostvarenim prometom, uz lažno prikazivanje količine robe – dodao je Kovačević.