ZAGREB, Anketa Zavoda za statistiku, rađena po metodologiji Eurostata, pokazala je da hrvatska porodica godišnje potroši 11.500 evra, što je triput manje od porodice u zoni evra.
Godišnji izdaci domaćinstava u Austriji, Nemačkoj, Danskoj, Holandiji ili na Kipru su oko 30.000 evra, navode hrvatski mediji.
Domaćinstva zemalja nekadašnjeg istočog bloka raspolažu sa skromnih 2.863 evra u Rumuniji, 3.030 evra u Bugarskoj i sa do 7.000 evra u Slovačkoj, Poljskoj ili Mađarskoj, iako su te zemlje već nekoliko godina članice Evropske unije (EU).
Slovenija je vodeća među zemljama u tranziciji jer je već dostigla Portugaliju ili Maltu s potrošnjom od 17.738 evra po domaćinstvu, pokazuje najnovija anketa o potrošnji koju je u skladu s metodologijom Eurostata objavio hrvatski Zavod za statistiku.
Za standard je bitno ocijeniti koliko se roba i usluga za određenu količinu novca može kupiti u nekoj zemlji, a prema tom pokazatelju “paritetu kupovne snage“ hrvatski standard je na nivou od 63 odsto prosjeka EU.
Hrvatski BDP po stanovniku je niži i iznosi tek 42 odsto prosjeka EU.
Struktura potrošnje pokazuje da građani bogatijih evropskih država glavninu svojih primanja (svaki treći evro) troše na stanovanje, režije, pokućstvo i održavanje kuće, dok siromašniji narodi, među njima i Hrvati, više od trećine svojih potroše na hranu, piće i cigarete.
Hrvati ne štede na hrani ili je ona podjednako skupa kao i u Austriji jer godišnje pojedu 4.000 evra, ali zato su režije i trošak stanovanja četiri puta niži u Hrvatskoj nego u Austriji, oko 2.200 evra.
Iz Hrvatske privredne komore napominju da su odjeća, obuća i aparati za domaćinstvo znatno skuplji nego u EU, cijena hrane je gotovo ista, a za tećinu su jeftiniji energenti i režijski troškovi. Beta