BANJALUKA, Poslanici Narodne skupštine Republike Srpske /RS/ usvojili su danas Nacrt zakona o pčelarstvu, kao i odluku da ovaj tekst bude upućen u javnu raspravu u roku od 30 dana.
Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS Radivoje Bratić rekao je da proizvodnja i uzgoj pčela, selekcionisanih matica i drugih pčelinjih proizvoda do sada nije bila uređena posebnim zakonom, nego je sporadično tretirana Zakonom o stočarstvu.
„Proizvodnja selekcionisanih matica većeg genetskog potencijala uslov je za proizvodnju snažnog i brojnijeg društva, što je osnov savremene pčelarske proizvodnje“, rekao je Bratić poslanicima.
On je dodao da je cilj savremene pčelarske proizvodnje povećanje efikasnosti i ekonomičnosti proizvodnje, uz očuvanje ili eventualno poboljšanje vitalnosti pčela, poboljšanje kvaliteta pčelinjih proizvoda i očuvanje biološke raznovrsnosti rase domaćih sivih pčela.
Poslanik SNSD-a Goran Lončarević naglasio je značaj apiterapije – terapije pčelinjim otrovom – za koju u pojedinim zemljama poput Kube postoje i posebne specijalizacije.
On je dodao da su širokoj javnosti manje poznate činjenice da je med dobar za regulisanje šećera i za regulisanje tjelesne težine.
Poslanik DNS-a Mira Popović rekla je da ovaj zakon otvara mogućnost da se udvostruči proizvodnja i prodaja meda na domaćem tržištu i naglasila značaj evidencije broja pčelara i pčelinjih društava na osnovu koje će se znati čime RS raspolaže i koji su joj potencijali.
Ona je istakla da je ovim zakonom potrebno regulisati upotrebu određenih vrsta pesticida kao što su „gaučo“ i „konfidor“ koji se nalaze u slobodnoj prodaji, a koji mogu imati pogubne posljedice na pčele, te redukovati ili spriječiti upotrebu genetički modifikovanih biljaka čiji polen sadrži bjelančevine koje negativno utiču na pčele.
„Treba iz ovog nacrta izbaciti član koji propisuje da pčelari iz drugih zemalja mogu koristiti pčelinju pašu na teritoriji RS uz saglasnost Ministarstva, jer je i našim pčelarima zabranjeno pčelarenje u drugim zemljama i jer ćemo tako zaštititi domaću sivu pčelu kao vrstu koju preferiramo“, rekla je Popović.
Poslanik SNSD-a Perica Rajčević rekao je da je nejasno zašto se u ugostiteljskim objektima širom RS, pa i u restoranu Narodne skupštine RS, uz čaj služi uvozni med, dodajući da bi med mogao biti brend RS.
U toku rasprave o Nacrtu zakona o pčelarstvu predsjednik Narodne skupštine RS Igor Radojičić je u jednom momentu, tražeći mir u skupštinskoj sali, poslanike zamolio da „ne zuje“.
Nakon redovne pauze poslanici će razmatrati Nacrt zakona o sredstvima za zaštitu bilja.
4 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Ovo me zabrinulo, Rajčević kritikuje što u restoranu NSRS nije domaći med, Lončarević govori o pčelinjem otrovu, a Popovićka se zalaže da se smanji upotreba genetski modifikovanih biljaka čiji polen negativno utiče na pčele.Koga je to Radojčić molio da ne zuji, poziciju ili opziciju,trutove ili radilice. Jadni Bratić zalutao skroz ne samo u Bileće.
Imaju li pčelari fiskalne kase
Imaju subvencionisane fiskalne kase na solarni pogon, jer treba da se uklope u nove EU ekoloske standarde..
Pa treba ljude prvo organizovati,registrovati,pomoći pa onda fiskalna kasa.Nije isto “držati” kafić i pčelariti.Sigurno je da pčelinje proizvode ne može proizvesti niko i ništa nego samo pčela,stoga svakako pčelare treba podržati,ako se odmah uvedu državni nameti,ljudi će od pčelastva odustajati jedan po jedan.