BEOGRAD, Zvaničnih razgovora Vlade i misije MMF-a o povećanju plata u javnom sektoru nije bilo, ali će srpske vlasti u maju predložiti povećanje plata od septembra.Blic, pozivajući se na svoj izvor blizak domaćim pregovaračima, navodi da je formula koja bi mogla da bude primjenjena – inflacija plus polovina ostvarenog BDP-a. U dijelu Vlade, kako saznajemo, postoji ubjeđenje da je to makroekonomski održivo i korisno.
Inače, u neformalnim razgovorima MMF-u je već rečeno da je za domaće vlasti politički neodrživo da plate ipak ostanu zamrznute do kraja godine. Ipak, Dejan Šoškić, član Ekonomskog savjeta Vlade, dijeli stav MMF-a da plate i penzije do kraja godine moraju ostati zamrznute.
„Ljudima treba reći istinu. Naši ljudi su nekoliko puta dokazali da umeju da promišljaju i da nisu bezoblično glasačko telo koje će se dići na izbore ukoliko se plate u javnom sektoru ne odmrznu. Prvo, to se ne odnosi na sve građane, drugo, lako je izračunati da bi svaki drugi scenario mnogo više koštao, i to sve nas“, kaže Šoškić.
On vjeruje da izbori ništa ne bi riješili i ponavlja da je javni sektor preglomazan za naš bruto domaći proizvod. „Izlaz ne treba tražiti u tome da se podižu plate i penzije, nego u povećanju BDP-a, i to u privatnom sektoru i izvozno orijentisanoj privredi“, kaže Šoškić i zaključuje da „samo kada se dimnjak zadimi na fabrikama i počnemo da izvozimo industrijsku robu, biće bolje. Mi više ne možemo živeti od bankarstva“.
Treba podsjetiti da je krajem godine, kada se pravio budžet za 2010. godinu, isticano da su najveće uštede u državnoj kasi napravljene upravo na zamrzavanju plata i penzija i ove godine, i to – 50 milijardi dinara.
Pavle Petrović, profesor ekonomije i urednik Kvartalnog monitora, smatra da bi povećanje plata u javnom sektoru bilo finansijski neodrživo. „Nema mesta za povećanje plata. Deficit nam je veliki već sada i ne verujem da će MMF pristati na dodatno povećanje. Uz to, javni dug nam je za dve godine porastao za deset procentnih poena i biće na kraju godine oko 32 odsto BDP-a, a odbijen nam je dug za Kosovo“, objašnjava profesor Petrović.
Ostaje varijanta da se poveća neki od poreza, a najčešće pominjan je PDV. Blic