SARAJEVO , Prednacrt zakona o garantnom fondu Federacije BiH, koji je Vlada FBiH utvrdila prije tri mjeseca, još nije proslijeđen u parlamentarnu proceduru.
Garantni fond FBiH izdavao bi garancije i supergarancije bankama i drugim finansijskim institucijama u FBiH za osiguranje kredita ili dijela kredita odobrenih malim i srednjim preduzećima i preduzetnicima.
Prednacrt zakona o garantnom fondu FBiH sačinilo je Ministarstvo razvoja, preduzetništva i obrta u oktobru prošle godine. Vlada FBiH je prednacrt zakona usvojila, ali s obzirom da on tretira pitanja iz finansijske sfere (definisanje izvora sredstava Fonda i njihovog plasmana), aktivnosti oko njegovog donošenja prenesene su na Ministarstvo finansija.
Ministar razvoja, poduzetništva i obrta Velimir Kunić smatra da prednarcrt zakona treba da bude što prije proslijeđen u proceduru.
“Sve tranzicijske zemlje osnovale su garantne fondove, a i RS je već utvrdila nacrt zakona. Neophodno je da što prije dobijemo fond da bismo obezbijedili podršku malim i srednjim preduzećima u situaciji kad su bankarske garancije skupe”, ističe Kunić.
Dodaje da je u ovom sektoru 100.000 zaposlenih i da ga je u uslovima krize, koja će se naročito osjetiti u 2010, potrebno podržati da bi opstao.
U Ministarstvu poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva FBiH takođe ističu da je fond prijeko potreban, ali smatraju da je u okviru njega nužno formirati poseban odjel za pružanje garancija poljoprivredi ili, ako to nije izvodljivo, osnovati poseban garantni fond za poljoprivredu.
“Za dvije-tri godine, kada počnu pristizati sredstva iz evropskih pretpristupnih fondova za poljoprivredu, garantni fond će nam biti neophodan, jer ova sredstva neće moći da budu investirana bez garancija”, kaže Pejo Janjić, pomoćnik federalnog ministra za poljoprivrednu politiku i međunarodnu saradnju. Nezavisne novine