RIGA , Sjeverne baltičke države već su osjetile surove posljedice najveće recesije koja je zahvatila svijet u posljednje vrijeme.Ekonomisti ističu da su baltičke države ostavile iza sebe najgore, ali cijena koju su platili njeni stanovnici je previsoka – nezaposlenost u Letoniji je najviša u Evropskoj uniji i iznosila je u decembru 2009. godine 22,8 procenata. Za njom slijede Španija, Estonija, pa Litvanija.
Baltičke vlade ne razmišljaju o devalvaciji kao opciji jer bi se to negativno odrazilo na ostale članove EU zbog čega su zabilježile ekonomski pad u 2009. godini – Letonija 18 procenata, Estonija 14, a Litvanija 15 procenata.
Iako je agencija za procjenu boniteta Mudis podigla nedavno kreditni rejting Letonije na “BBB”, Letonija je svjetski rekorder jer je za samo dvije godine doživjela ekonomski pad od 24 procenata što je kriza surovija nego u Americi u vrijeme Velike depresije.
Uprkos krizi, Estonija se priprema da uđe u zonu evra 2011. godine zahvaljujući konzervativnoj fiskalnoj politici, a Litvanija čak predviđa skroman ekonomski rast tokom 2010.
Usporava se pad estonske ekonomije
Pad estonske ekonomije se usporava, saopštio je statistički zavod te zemlje, precizirajući da je bruto domaći proizvod (BDP) u posljednjem lanjskom tromjesečju smanjen za 9,4 odsto, poslije pada za 15,6 procenata u trećem kvartalu, u odnosu na ista tromjesečja 2008. U prvom i drugom tromjesečju prošle godine BDP Estonije je smanjen za 15, odnosno 16,1 odsto.
U poređenju sa prethodnim tromjesečjem, estonska privreda je u posljednjem kvartalu 2009. porasla za 2,6 odsto, što nagovještava da ta baltička država, koja bi iduće godine željela da stupi u evrozonu, već izlazi iz najgore recesije od sticanja samostalnoti, 1991. godine.
Prema podacima statističkog zavoda, negativan uticaj na ekonomiju Estonije i dalje ima pad industrijske proizvodnje, smanjivanje izvoza i prometa u maloprodaji.
Analitičari, međutim, napominju da oživljavanje signalizira prodaja industrijskih proizvoda na domaćem tržištu, što pokazuje da je industrijska proizvodnja već dotakla dno i da počinje ponovni uspon. Tanjug