BEOGRAD, Potpredsjednik Vlade Srbije Jovan Krkobabić razgovara danas sa delegacijom Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) o reformi penzionog sistema.
Iz Vlade Srbije nije saopšteno koje će teme biti razmatrane sa MMF-a, ali mediji navode da će to biti prijedlog Nacrta izmjena i dopuna Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju.
Blic piše da će potpredsjednik Vlade Jovan Krkobabić pregovaračima iz MMF-a ponoviti stav da penzije treba da rastu koliko i plate, iako je raniji zahtjev MMF-a bio usklađivanje penzija sa inflacijom i za procenat bruto društvenog proizvoda, ali samo pod uslovom da BDP bude veći od četiri odsto.
U slučaju usklađivanja penzija sa platama, narednih godina bi takvo stanje postalo neodrživo za srpski budžet i koštalo bi državu deset milijardi dinara više nego kada bi se primanja najstarijih usklađivala sa inflacijom.
Šef vladine radne grupe za reformu penzijskog sistema Radina Todović ranije je kazala da izmjene ne predviđaju izjednačavanje starosne granice za odlazak u penziju žena i muškaraca.
“Žene ostvaruju pravo na starosnu penziju kada navrše 60 godina života i najmanje 15 godina staža, a muškarci 65 godina života i 15 godina staža. Do izjednačavanja starosne granice muškaraca i žena nije došlo izmenama i dopunama ovog zakona”, rekla je Todovićeva.
Ona je objasnila da je izmjenama povećana starosna granica sa 53 na 58 godina, postepeno po četiri mjeseca godišnje počev od 2011. godine do 2020. godine. Puna penzija do sada su žene sticale sa 35 godina radnog staža, dok su muškarci dobijali punu penziju sa 40 godina radnog staža.
Prema predloženom modelu, one žene koje budu odlazile u penziju 2023. moraće da imaju 38 godina staža, ukoliko žele da primaju punu penziju. Potrebne godine staža će se povećavati postepeno počev od 2011. za po četiri mjeseca godišnje, precizirala je Todovićeva.
Kada je riječ o usklađivanju visine penzija sa MMF-om postoji dogovor da se one usklađuju sa rastom troškova. “Ako raste BDP više od četiri odsto i penzije će se uskladjivati i za taj procenat. Obaveza je vlade da učešće neto penzija u trškovima BDP smanji sa 13 na deset odosto do 2015. godine”, podsetila je Todovićeva.
Ona je kazala da je novim izmjenama predložena izmjena uslova za ostvarivanje prava na porodičnu penziju, tako da se starosna granica kod žena povećava sa 50 na 53 godine, a kod muškaraca sa 55 na 58 godina, postepeno šest meseci, od 2011. godine.
MMF će postaviti uslove za rast plata
Vladimir Gligorov iz Bečkog ekonomskog instituta kaže da ga, kada je o platama riječ, „ne bi iznenadilo ako bi se delimično ili potpuno odmrzavanje plata i penzija uslovilo reformama u javnoj potrošnji i u penzijskom sistemu. Naravno, i privreda bi trebalo da krene putem oporavka, jer povećanje plata i penzija ne podstiče zapošljavanje, koje je inače ograničeno jer se planira veoma niska stopa rasta ove godine“. Blic