BEOGRAD, Više od 1600 firmi u Srbiji nema para da isplazi plate i uplati poreze i doprinose zato što im javna preduzeća duguju novac još od 2008. godine.
U Srbiji danas postoji više od 1600 preduzeća kojima dijelovi javnog sektora i pojedina od 590 javnih preduzeća duguju novac za obavljene poslove duže od šest mjeseci, a u nekim slučajevima čak za poslove dovršene u toku 2008. godine.
U saopštenju Unije poslodavaca Srbije naglašava se da je situacija u ovim preduzećima veoma teška, iz mjeseca u mjesec sve više kasne isplate zarade zaposlenima, jer na računima nemaju dovoljno sredstava da istovremeno uplate poreze i doprinose na zarade i isplate neto platu radnicima.
Zbog toga, UPS poziva Ministarstvo finansija da poreskim upravama u Srbiji uputi preporuku da sa onim firmama kojima javnih sektor i javna preduzeća duguju zaključe ugovor o kompenzaciji za poreze i doprinose u visini dugovanja prema ovim preduzećima.
“Ovo je prioritetna mera očuvanja radnih mesta, jer ukoliko država ne isplati svoja dugovanja, a ne dozvoli prebijanje dugova za poreze i doprinose mnoga preduzeća moraće da pribegnu otpuštanju radnika, jer je to jedini način da ostanu likvidna i otplate kredite bankama i subvencionisane kredite”, ističe se u saopštenju.
Generalni sekretar Unije poslodavaca Srbije Boško Savković kaže da je situacija veoma teška i da je država nekada dobrostojeće kompanije kojima duguje dovela do izbora – ili masovno otpuštanje ili stečaj.
Javna preduzeća ucjenjuju, firme moraju da “ćute”
U Sektoru za ekonomiju i odnose sa privredom UPS-a rečeno je da situaciju dodatno otežava i to što su mnoge firme ucjenjene od velikih monopolističkih preduzeća i lokalnih javnih preduzeća da podatke o dugovanjima ne smeju da iznose u javnost, jer im uopšte neće biti plaćeno i više neće dobijati druge poslove u sistemu javnih nabavki.
Spora reforma javnog sektora i izbegavanje države da privatizuje javna preduzeća dovela je do toga da su mnoga gubitaška javna preduzeća na ovaj način dovela na rub propasti privatne kompanije koje su radile za njih, a imale su pozitivno poslovanje, navodi se u saopštenju Unije poslodavaca.
FoNet/Tanjug