BEOGRAD, Misija Međunarodnog monetarnog fonda doputovaće u ponedeljak u Beograd na pregovore sa Vladom Srbije o trećoj reviziji stend-baj aranžmana.
Već je poznato da u MMF-u nisu zadovoljni realizacijom dogovorenih mjera, a najviše time što se kasni sa sprovođenjem racionalizacije u državnoj administraciji i što je vlada za zarade namijenila 120 miliona evra više nego što je planirano.
Stalni predstavnik MMF-a u Srbiji Bogdan Lisovolik izjavio je nedavno da je još rano reći da li se Vlada Srbije pridržava svih odredbi sporazuma, ističući da će procjena rezultata programa biti ključni zadatak misije. „Nadamo se da će treća revizija moći da bude uspješno dovršena“, dodao je Lisovolik.
Vladimir Gligorov iz Bečkog instituta za međunarodne ekonomske studije smatra da pregovori sa MMF-om neće biti laki između ostalog i zato što je vlada u potpunosti izgubila kredibilitet pred tom institucijom tako što je do sada često obećavala jedno, a radila drugo.
„Mislim da će se nastaviti razgovori o tome da li treba da se dižu porezi ili da Vlada smanjuje rashode kao što planira da učini. Međutim, bitnija tema od toga će biti zamrzavanje plata, na čemu će MMF insistirati. Po tom pitanju teško je očekivati da će MMF biti popustljiviji i da će pristati na povećanje zarada, osim u slučaju da rast bruto domaćeg proizvoda ne bude barem 3,5 ili četiri odsto, a ne samo da bude veći od 1,5 odsto, što ministar Mlađan Dinkić smatra da je dovoljno da se odmrznu zarade“, ističe Gligorov.
Prema njegovim riječima, plan za reformu penzijskog sistema će takođe vjerovatno naići na protivljenje MMF-a, „koji će tražiti mnogo više“ nego što je predviđeno nacrtom izmjena zakona. Kako naglašava ovaj ekonomista, prvi problem je šta država zapravo može da sprovede, pošto je „taktika vlade da uvijek izađe sa planom reformi, a onda postupa u suprotnosti sa njim, pokušavajući da održi i plate i penzije“. „Sumnjam da će MMF-u to promaći“, zaključuje Gligorov.
Goran Pitić, profesor Fakulteta za ekonomiju, finansije i administraciju kaže da je iznenađujuće to što su predstavnici MMF-a proteklih dana izlazili u javnost govoreći da postoje signali kršenja onoga što je dogovoreno, što, kako kaže, nije uobičajeno.
„To što je dogovorna potrošnja probijena za 120 miliona evra nije beznačajno, mada nije ni dovoljan razlog da se naruši aranžman sa MMF-om. Međutim, predstavnici te institucije će sada od vlade vjerovatno tražiti dodatne garancije i obećanja da će dogovorene reforme sprovesti i da će racionalizacija biti izvršena kako je dogovoreno. Mislim da se vlada malo opustila u vezi sa racionalizacijom“, kaže Pitić.
On smatra da neće biti moguće da se podižu penzije i plate u ovoj godini i da se odlaže racionalizacija, „osim ako Srbija ne ostvari spektakularni rast BDP-a“.
„Teško mi je da poverujem da bi MMF sada, posle samo dva meseca, mogao da prihvati reviziju stavova u vezi sa platama u javnom sektoru. Svaki rast zarada iznad mogućnosti znači pad konkurentnosti srpske privrede. Ovo je izazov za čitav koncept reformi i mislim da MMF neće biti preterno tolerantan po tom pitanju“, ocjenjuje Pitić.
Danas