BEOGRAD, Plate u javnom sektoru, a samim tim i penzije mogle bi biti odmrznute već od septembra, jer očekujemo da će srpska privreda izađi iz recesije i ostvariti veći privrednirast od očekivanog, izjavio je potpredsjednik Vlade Srbije i ministar ekonomije i regionalnog razvoja Mlađan Dinkić .
„S obzirom na to da su plate u javnom sektoru i penzije zamrznute već godinu dana, kupovna moć stanovništva je pala i ne postoji dodatna „municija“ da se poveća tražnja i ubrza oporavak domaće proizvodnje. Zato, čim poraste BDP moramo razmišljati o odmrzavanju plata i stimulisanju domaće tražnje. Plate su poslednji put povećane u novembru 2008. i kako vreme odmiče socijalna situacija je sve teža, jer su plate zamrznute, a cene veće“, rekao je Dinkić.
Sa rastom bruto domaćeg proizvoda, po njegovim riječima, moraju rasti i plate da bi građani nastavili da podržavaju reforme u Srbiji.
„Kada je rast plata umeren, u skladu sa mogućnostima, to je korisno za srpsku ekonomiju i o tome ćemo diskutovati i sa Misijom MMF-a“, najavio je Dinkić.
Ako prihodi budžeta poslije šest mjeseci budu veći od planiranih, Dinkić je rekao da će MMF-u predložiti da se taj višak ne koristi za smanjenje deficita već za povećanje plata. Komentarišući najavu potpredsjednika Vlade Jovana Krkobabića da će, ako se odmrznu plate u javnom sektoru, morati da se odmrznu i penzije, Dinkić je kazao da je to logično.
„Treba izračunati, ali odmrzavanje plata trebalo bi da prati odmrzavanje penzija, samo je važno videti kakva treba da bude dinamika. Ukoliko je to moguće uraditi u istom meseci dobro je, ali treba proračunati efekte“, poručio je Dinkić.
Na primedbu da je Vlada Srbije prije samo mjesec i po obavestila MMF da će eventualni višak prihoda budžeta uštediti, a ne iskoristiti za povećanje plata i penzija, Dinkić je rekao da je i MMF „pokazao više pragmatizma, jer je tokom krize često revidirao svoje projekcije i savete“. Nema recepta kako se treba ponašati u ovoj krizi i odluke moramo donositi u skladu sa situacijom koja se mjenja, vodeći računa o tome šta je najbolje za građane i zemlju, zaključio je ministar ekonomije.
On je najavio da će, u skladu sa novim Zakonom o stečaju, od 31. marta početi primena automatskog stečaja.
„Taj postupak biće pokrenut u svim firmama koje su u blokadi duže od tri godine i taj postupak će biti okončan u relativno kratkom roku. Zatim će na red doći firme koje su u blokadi duže od dve, odnosno godinu dana. Želimo da raščistimo situaciju, da ono što je zdravo nastavi da posluje, a tamo gde nema perspektive da se isplate socijalni programi i otvoreno kaže ljudima kakva je sudbina tih fabrika. Naravno, za neke firme kupac može da se nađe i tokom stečaja“, istakao je Dinkić.
EMportal