SARAJEVO, Italijanski državni sekretar za spoljne poslove Alfredo Mantiko prenio je danas članovima Predsjedništva BiH da Vlada Italije smatra da je BiH dio Evrope, o čemu ne treba diskutovati, te iznio optimističan stav da će građani BiH bezvizni režim dobiti tokom sljedećih mjeseci.
Odnosi BiH i Italije su na političkom, ekonomskom, kulturnom i multilateralnom planu veoma dobri i u budućnosti se još brže stalno mogu unapređivati, konstatovano je tokom susreta članova Predsjedništva BiH sa Mantikom.
Tokom sastanka italijanskog državnog sekretara za spoljne poslove sa članovima Predsjedništva BiH istaknuto je da se veoma dobri odnosi mogu unapređivati posebno u oblastima ekonomije, privrede, investicija i u energetskom sektoru.
U saopštenju Predsjedništva BiH navodi se da je tokom sastanaka u tom smislu istaknuto da je Italija bitan partner BiH na njenom strateškom putu ka Evropskoj uniji i NATO-u.
Mantiko je iskazao potpunu saglasnost i spremnost Italije da pomogne BiH na njenom putu ka EU i NATO.
Predsjedavajuci Predsjedništva BiH Željko Komšic je iznio jasno političko opredjeljenje o evroatlantskom putu BiH, na čemu će se i dalje raditi, jer je, zbog unutrašnje stabilnosti i bezbjednosti regiona, put BiH u NATO ne samo cilj, nego i sredstvo.
Član Predsjedništva BiH Nebojša Radmanović rekao je da je međunarodna zajednica propustila priliku da BiH načini brži korak ka Evropi i izrazio nadu da će u ovoj, veoma bitnoj godini, uz pomoć prijateljskih zemalja, dobiti bezvizni režim
Takođe, istakao je neophodnost dogovora unutrašnjih faktora o tome kako će BiH u budućnosti funkcionisati bez OHR-a, bez nametanja rješenja sa strane, čime bi se stvorile pretpostavke za brže priključenje Evropi, zajedno sa ostalim zemljama Zapadnoga Balkana.
Član Predsjedništva BiH Haris Silajdžic je iskazao zadovoljstvo zbog izrečenog optimizma i dobrih bilateralnih odnosa, za razliku od multilateralnih odnosa, gdje je očit zastoj, o čemu svjedoči odbijanje aplikacije za MAP i zadržavanje BiH i dalje na viznom režimu, što je kod pojedinaca rezultiralo “evro i NATO skepsom”.
On je istakao da u BiH većina još opredijeljena za evroatlantske integracije, jer je to dobro za stabilnost zemlje i regiona, čime bi se uveo princip vladavine prava, evropske vrijednosti i standardi u praktičnoj primjeni, a na taj način evropske zemlje bi najbolje pomogle demokratskim snagama u BiH.