BEOGRAD, Početak primjene Prelaznog trgovinskog sporazuma predstavlja snažan politički signal Evropske unije Srbiji koji pokazuje da EU želi Srbiju kao svog partnera i koji će doprinijeti političkoj stabilnosti u zemlji, izjavio je za šef odeljenja za evropske integracije delegacije Evropske komisije u Srbiji Alberto Kamarata.
Treba istaći da će liberalizacija trgovinskih procesa Srbije sa Evropskom unijom teći fazno i postepeno, neće se desiti odjednom kao što je to uradila EU 2000. godine, a glavna novina biće povećanje predvidljivosti u ekonomskim odnosima, što će doprinijeti da strani poslovni partneri mogu jasnije da planiraju svoje investicije u Srbiji“, rekao je Kamarata.
Evropska unija je, da podsjtimo, 2000. godine omogućila firmama iz Srbije bescarinski uvoz u EU, a Srbija je jednostranu primenu Prelaznog sporazuma započela 30. januara prošle godine. Zvaničnim stupanjem na snagu Sporazuma ovi unilateralni potezi jedne i druge strane prerašće u bilateralni ugovorni odnos.
Takođe, prelazni trgovinski sporazum omogućava dijagonalnu akumulaciju porijekla, što praktično znači da će, recimo, srpski proizvođač autodijelova u svoj proizvod moći da ugradi i neku komponentu porijeklom iz Makedonije ili BiH, a da se taj proizvod u EU ipak tretira kao proizvod srpskog porijekla, jer je Zapadni Balkan u Sporazumu tretiran kao jedinstveno područje.
Početkom marta biće formirani posebni komiteti, tijela koja će nadgledati proces implementacije Sporazuma, a Alberto Kamarata kaže da će ta tijela sačinjavati predstavnici Srbije i EU i da će oni regulisati razne oblasti.
„Kroz komitet neće biti regulisana samo trgovina već i druge oblasti kao što su zaštita konkurencije i intelektualne svojine, kontrola državne pomoći i tranzitni saobraćaj“, rekao je Kamarata.
Na pitanje da li će firme iz Srbije sada moći da učestvuju u javnim nabavkama i drugim projektima u zemljama EU, Kamarata je rekao da to nije obuhvaćeno Prelaznim trgovinskim sporazumom, već Sporazumom o stabilizaciji i pridruživanju koji Srbija tek treba da ratifikuje.
Prelazni sporazum Evropske unije i Srbije danas zvanično stupio na snagu. EU je 7. decembra deblokirala primjenu Sporazuma, kojim je predviđena postepena liberalizacije trgovine u roku od šest godina. Srbija je jednostrano počela da primjenjuje Sporazum 30. januara 2009, a 1. januara ove godine smanjila je carine u skladu s drugom godinom primjene Sporazuma.
Prvi sastanak Komiteta EU i Vlade Srbije za praćenje primjene Prelaznog sporazuma treba da bude održan polovinom marta.
Prelazni sporazum je dio Sporazuma o stabilizaciji i pridruženju Srbije i EU.
EMportal