BEOGRAD, Spoljnotrgovinski deficit Srbije u 2009. godini iznosio je 5,2 milijarde evra, što je za 39,2 odsto manje nego prethodne godine.
Izvoz Srbije prošle godine bio je za 19,7 odsto odsto manji nego 2008. i iznosio je 5,9 milijardi evra, dok je uvoz smanjen za 28 odsto i vrijedi je 11,1 milijardu evra. Pokrivenost uvoza izvozom iznosi 53,3 odsto i veća je nego pokrivenost u istom periodu prethodne godine, kada je iznosila 48 odsto.
Ukupna spoljnotrgovinska robna razmjena Srbije prošle godine iznosila je 17,1 milijardu evra, što je za 25,3 odsto manje nego 2008. godine, saopštio je Republički zavod za statistiku.
U uvozu, glavni spoljnotrgovinski partneri bili su Rusija i Njemačka iz kojih je uvezeno robe za po 1,9 milijardi dolara, a na trećem mjestu je Italija iz koje je uvezena roba za 1,5 milijarde dolara.
Iz Srbije najviše robe je izvezeno u Bosnu i Hercegovinu, za milijardu evra, a slijede Njemačka, u koju je izvezeno robe za 871 milion dolara, i Crna Gora (836,2 miliona dolara).
Najveći suficit u razmjeni ostvaren je sa Crnom Gorom, Bosnom i Hercegovinom, Irakom i Makedonijom. Najveći deficit javlja se u trgovini sa Ruskom Federacijom zbog uvoza energenata, prije svega, nafte i gasa.
Naš drugi po važnosti partner su zemlje CEFTA sporazuma, sa kojima imamo suficit u razmjeni od 1,37 milijardi dolara, a koji je rezultat uglavnom izvoza poljoprivrednih proizvoda.
Srbija je u prvih 10 mjeseci najviše izvozila gvožđe i čelik (648 miliona dolara), odjeću – uglavnom vojne prsluke (533 miliona dolara), žitarice i proizvode od žitarica (477 miliona dolara), povrće i voće (453 miliona dolara) i obojene metale (442 miliona dolara).
Proizvodi koje Srbija najviše uvozi su nafta i naftni derivati (1,49 milijardi dolara), drumska vozila (1,1 milijarda dolara), prirodni gas (771 miliona dolara), elektricne mašine (695 miliona dolara) i industrijske mašine (693 miliona dolara).
Ukupan izvoz Srbije u decembru vrijedio je 509,5 miliona evra i bio je za 5,7 odsto manji nego u istom mjesecu 2008, dok je uvoz u decembru povećan za 4,4 odsto, na 1,4 milijarde evra, naveo je Zavod za statistiku.
Kako je ocijenio taj zavod, nastavljen je pad izvoza i uvoza, trend započet krajem 2008. godine, a glavni uzrok je svjetska ekonomska kriza koja je dovela do pada privredne aktivnosti.
Pad srpskog izvoza je posljedica velikog smanjenja cijena primarnih proizvoda na svjetskom tržištu a koji imaju veliko učešće u strukturi izvoza, dok je glavni uzrok smanjenja uvoza pad industrijske proizvodnje i domaće potrošnje u Srbiji.
Kako se navodi, postoje prvi znaci blagog oporavka na svjetskom tržištu koji bi trebalo da u narednim mjesecima dovedu do blagog rasta privredne aktivnosti u Srbiji. Beta