BEOGRAD, Najmanje 5.000 zaposlenih u policiji, vojsci i BIA ostaće bez prava na beneficirani radni staž usvajanjem novog zakona o penzijsko-invalidskom osiguranju.
Brojka će biti i veća kada se doda broj rudara na površinskim kopovima i radnika koji su uživali privilegije, iako su radili u bezbjednim i zdravim uslovima.
Konačna lista svih zanimanja kojima će se staž računati sa uvećanim trajanjem još nije sastavljena, ali u radnoj grupi koja “pretresa” akutelne propise napominju da će bez beneficija ostati svi oni koji zarađuju u uslovima koji nisu opasni po zdravlje ili sigurnost.
U MUP upravo skraćuju spisak povlašćenih, među kojima je najviše administrativnih radnika. Oni koji rade u kancelarijama ne mogu da imaju iste privilegije kao njihove kolege na terenu.
Sastavljači ovog prijedloga zakona napominju da svaka institucija – Vojska Republike Srbije, Bezbjednosno-informativna agencija i MUP – analizira i vrši izmjene svojih pravilnika. Vještaci se bave rudarima i balerinama. Zasad je izvjesno da se već donijeta rješenja o beneficiranom radnom stažu neće mijenjati.
“Stečena povlašćena prava neće se revidirati, pa penzioneri nemaju razloga za strah”, potvrđuju u PIO fondu.
Ipak, reviziju će proći sva zanimanja na kojima se staž računa sa uvećanim trajanjem, da bi se procjenio stepen rizika na osnovu kojeg su uračunati dodatni mjeseci.
Prema novoj verziji zakona, pravo na beneficirani radni staž imaće oni koji su proveli najmanje 10 godina na mjestima s teškim ulovima rada ili pet godina na poslovima gdje postoji opasnost da postanu invalidi.
Pojedinim zanimanjima, za koja se do sada za godinu računalo 16 mjeseci, biće ukinuta dva mjeseca, a nekima kojima se dosad računalo 14, računaće se dva više.
Na jednu godinu radnog staža, prema još važećem zakonu, dodaju se od dva mjeseca do šest meseci beneficiranog radnog staža. Na ove privilegije plaćaju se i veći doprinosi – poslodavac “povlašćenim” radnicima plaćuje od 3,7 do 11 odsto veće iznose.
Benificirani radni staž biće zadržan policajcima na posebno složenim, operativnim poslovima, pripadnicima BIA koje posao dovodi u opasnost, zaposlenima u Ministarstvu spoljnih poslova na posebnim poslovima, zaposlenima u kontra radio-izviđajnim službama i kriptografiji, službenim licima na obezbjeđenju u zatvorima, službenim licima poreske policije i profesionalnim vojnim licima prema propisima o VS.
B92