ZAGREB, Hrvatska vlada usvojila je mjere za oporavak privrede, ali i za rezanje astronomskih plata zvaničnika lokalnoj i regionalnoj samoupravi.
Saboru je poslan Zakon o jemstvenom fondu, kroz koji će se preduzetnicima plasirati dvije milijarde kuna (274 miliona evra) za investicione projekte, a putem Hrvatske banke za obnovu i razvoj preduzećima će se plasirati još dodatnih četiri milijarde kuna (548 miliona evra).
Premijerka Jadranka Kosor najavila je da bi se u slučaju da sve bude išlo po planu, prvi rezultati mogli očekivati 16. februara, dodavši da se kroz državno sufinansiranje i jemstva želi podstaći kreditna aktivnost banaka i tako omogućiti da preduzeća dođu do kredita za likvidnost i nove investicije.
Krediti će biti namjenjeni svima, a jedini koji ne mogu očekivati pomoć države su točionice pića, kladionice i kockarnice, izjavio je ministar finansija Ivan Šuker.
Po prijedlogu obnove modela po kome bi država subvencionisala neradni petak kompanijama koje se nalaze u teškoj finansijskoj situaciji, pravo na pomoć imale bi i one kompanije koje su se u problemima našle nakon 30. jula 2009. godine, a utvrdili bi se i kriterijumi po kojima samo kompanije koje imaju privrednu budućnost mogu računati na subvencije države.
Vlada je usvojila i izmjene zakona o poljoprivrednom zemljištu, po kojima je do 1. jula odgođeno osnivanje Agencije za poljoprivredno zemljište, pa će se, nakon što Sabor prihvati izmjene, poljoprivrednim zemljištem moći trgovati shodno opštim uslovima za prodaju nekretnina.
Agencija još nije osnovana zbog antirecesionih mjera i nemogućnosti zapošljavanja novih radnika, zbog čega je u januaru došlo do zastoja u prometu zemljištem, rekao je ministar poljoprivrede Petar Čobanković.
Hrvatska: Manje plate zvaničnicima
Saboru je upućen i konačni tekst zakona o platama u lokalnoj i regionalnoj samoupravi, po kome će kantona, gradovi i opštine za plate moći da izdvoje najviše 20 odsto prihoda ostvarenih u prethodnoj godini.
Plate župana, gradonačelnika i načelnika opština i njihovih zamjenika, kao i plate lokalnih i kantonalnih službenika će se po tom zakonu morati uskladiti sa funkcionerskim i službeničkim platama na državnom nivou, pa župani i gradonačelnik Zagreba neće moći da imaju veće plate od vicepremijera.
Zvaničnicima, ali i službenicima uprava u opštinama, gradovima i kantonima koji primaju neku pomoć iz državnog budžeta, prema tom prijedlogu, plata bi bila smanjena još 20 odsto.
Taj prijedlog, ako bude usvojen, pogodiće zvaničnike i zaposlene u upravi u 15, od 20, kantona i u više od 200, od 540, opština i gradova. Mediji navode primer zagrebačkog gradonačelnika Milana Bandića, koji bi ostao bez 3.000 kuna (411 evra), jer kao gradonačelnik grada koji ima status kantona neće moći da zarađuje više od potpredsednika vlade.
Još će gore proći sisačko-moslavački župan Marina Lovrić, čija bi plata, koja iznosi 20 hiljada kuna (2.740 evra), više nego što imaju ministri, biti smanjena za sedam hiljada kuna (959 evra).
Beta/Tanjug