LONDON, Svjetska ekonomija je na putu radikalne preraspodjele snaga, a vodeću ulogu u tom preokretu odigraće grupa zemalja sa privredama u naglom razvoju, poznata kao BRIK (Brazil, Rusija, Indija i Kina), zaključila je jedna od vodećih međunarodnih finansijskih institucija “Goldman Saks”.
U prognozi analitičara “Goldman Saksa” se ukazuje da će aktuelni lider, “sedmorka” vodećih zapadnih zemalja, 2032. godine ustupiti globalnu lidersku poziciju grupaciji BRIK.
Međutim, već do 2030. godine, najveća ekonomska sila na našoj planeti postaće Kina, prenosi ruska državna agencija Itar-Tas.
Najnoviji statistički podaci potrvdili su da je Njemačka prošle godine ustupila Kini vodeću poziciju po vrijednosti izvoza.
Prema podacima njemačkog Instituta za statistiku (Destatis), u prvih 11 mjeseci prošle godine Kina je izvezla robe i usluga u vrijednosti 1.070 milijardi dolara, a Njemačka za 1.050 milijardi. Ova razlika održala se i u decembru, što je Kini omogućilo da po prvi put u savremenoj istoriji postane najveći svjetski izvoznik.
Eksperti ukazuju da su impresivna ostvarenja i drugih članica “četvorke” – Indije na sektoru kompjuterskih programa i izvoza poslovnih usluga, Rusije u oblasti nafte i gasa, a Brazila u poljoprivredi.
“Dok su zemlje ‘sedmorke’ uporno pokušavale da se u posljednjih pet godina održe u plusu, cijena vrijednosnih papira BRIK, iako uz duboki pad i brzi oporavak u vrijeme globalne finansijske krize, udvostručena je u poređenju sa 2005. godinom”, konstatuje britanski ekspert Alan Biti u članku o zemljama BRIK objavljenom u “Fanjenšel tajmsu”.
Aktuelna faza izlaska svjetske ekonomije iz krize, smatra on, može da se završi najvećom transformacijom od Drugog svjetskog rata, kada su “samouvjerene, preduzimljive Sjedinjene Američke Države potisnule slabe, prezadužene ekonomije Evrope i ponovo postale svjetski finansijski arhitekta”.
U centru novog preokreta mogle bi da se nađu zemlje BRIK, ukoliko krenu putem pozitivnog razvoja međunarodne saradnje i diversifikacije privrede, smatra Biti.