BEOGRAD, Građevinska industrija u Srbiji je na „rubu propasti“ i ukoliko država ne bude podržala tu privrednu granu bez posla bi moglo da ostane više od 50.000 ljudi, ocjenjeno je danas na sjednici Upravnog odbora Privredne komore Beograda (PKB).
Zamjenik predsjednika odbora za građevinu PKB-a i generalni direktor građevinske firme Napred Dobroslav Bojović kazao je da je ova građevinska sezona izgubljena zbog kašnjenja u izdavanju građevinskih dozvola, ističući da je građevinski sektor u velikim problemima na šta ukazuje i činjenica da samo tri do pet odsto građevinskih firmi u Srbiji nema blokiran račun.
Pomoćnica ministara životne sredine i prostornog planiranja Aleksandra Damnjanović Petrović je kazala da je tačno da je neophodna dokumentacija za gradnju trebalo da bude već gotova s obzirom da uskoro počinje građevinska sezona.
„U problemu su lokalne samouprave koje nemaju usvojena i važeća planske na osnovu kojih se može izdati lokacijska dozvola, svi ostali to mogu da učine bez ikakvih problema i to u rokovima koji su zakonom propisani”, kazala je ona.
Ona je navela da ministarstvo radi sa Privrednom komorom Srbije (PKS) na izradi Strategije za razvoj građevinarstva u Srbiji do 2015, koja bi trebalo da bude gotova do juna ove godine.
Pored problema oko izdavanja dozvola, Bojović je istakao i da će odgovornost za određivanje cijene konverzije prava korišćenja u pravo svojine nad zemljištem snositi Ministarstvo finansija i Vlada, jer je cijena zemljišta u Beogradu skuplja nego u okruženju i da bi to moglo oterati investitore i zaustaviti gradnju.
„Pravni diskontinutitet apsolutno neprihvatljiv za strane, ali i domaće investitore, kao i sa pravnim načelima koja važe u Evropskoj uniji i Srbija ne bi smjela da se vraća unazad revizijom privatizacije“, smatra Bojović.
Potpredsjednik Privredne komore Srbije (PKS) Anđelko Kovačević je kazao da je stanje u građevinskom sektoru alarmantno i da je u 2009. zabilježen pad prihoda od 30 odsto u odnosu na 2008, dok je broj ugovorenih poslova u istom periodu prepolovljen.
Brojni građevinari su se na sjednici saglasili sa njim da bi domaće tendere koje raspisuju javna preduzeća i organi lokalne samouprave trebalo prilagoditi referencama koje imaju domaće, a ne strane građevinske firme.
„Građevinari ne vide svoju šansu da učestvuju u velikim projektima koje je država najavila, jer strane firme imaju povlašćen položaj kod države“, pojasnio je on.
Toplica Spasojević, član Upravnog odbora PKB-a i predsjednik ITM grupe kazao je da se što hitnije mora isplatiti zaostali dug koji se mjeri stotinama miliona evra koje država ima prema građevinarima.
„Ako treba, neka se država i zaduži da isplati taj dug, jer je njoj jeftinije da se zaduži na domaćem tržištu po kamati od 9,5 odsto u dinarima, odnosno po kamatnoj stopi od pet odsto u inostranstvu, umjesto što se građevinci zadužuju po stopi od 20 odsto, što je neizdrživo“, istakao je Spasojević.