TOKIO, Sluzava buđ latinskog imena “Phusarum polucephalum” – želatinozna ameba koja se širi mrežom povezanih žila i umnožava jezgre diobom, dok u suštini ostaje jednostanični organizam, dovela je do novih otkrića kojima se može poboljšati gradski i prigradski saobraćaj – saopštili su japanski naučnici.
Naučnici sa univerziteta Hokaido u Japanu zaključili su su da ta buđ “može naći najkraći put kroz lavirint i povezati niz izvora hrane na efikasan način sa minimumom ukupne dužine i najkraćom minimalnom distancom između parova izvora hrane.”
Istraživači su postavili ječmene pahuljice na različite tačke vlažne površine i njihovim rasporedom simulirali željezničke stanice u gradovima u okolini Tokija. Dodali su oblasti jakog svjetla (koje buđ izbjegava) na mjestima gdje se nalaze planine i druge prepreke i pustili buđ da raste.
Nakon 26 sati mreža žilica kojom je buđ pronosila hranjive tvari ličila je na kartu željezničkih pruga oko Tokija, s jednom bitnom razlikom – na nekim mjestima buđ je bila bolje organizovana!
A sve to buđ je postigla bez nekog centra koji bi kao mozak upravljao izgradnjom – jednostavno je eliminisala suvišne kanale pojačavajući one puteve koji su dobro radili, neprekidno se prilagođavajući kako bi postigla maksimalan efekat.
Svoje nalaze japanski naučnici objavili su u časopisu “Sajens” , a u istom broju naučnik Volfgang Marvan, sa njemačkog univerziteta “Oto fon Gerik” u Magdeburgu, napisao je da “ovaj model opisuje temeljnu dinamiku mrežne prilagodljivosti kroz interakciju lokalnih pravila i proizvodi mreže čija su svojstva uporediva sa infrastrukturnim mrežama u stvarnom svijetu”.
Mark Friker, sa Univerziteta u Oksfordu, ističe da proučavanje organskog rasta mreža, pored infrastrukturnih, može da dovede i do medicinskih napredaka u nauci, npr. spoznaje načina na koji krvne žile dopremaju krv do tumora i omogućavaju mu da raste.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Šta je umjetnik time želio reći? Nama ni amebe ne mogu pomoći, zapeli smo kod ,,petlje,,.