LONDON, Zbog usporavanja rasta evropske privrede i zabrinutosti u vezi budžetskih deficita nekoliko zemalja evrozone, prošle se sedmice na valutnim tržištima evro našao pod snažnim pritiskom, dok je japanski jen ojačao zbog oštrog pada cijena akcija na vodećim svjetskim berzama.
Prošle je sedmice dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na šest najvažnijih svjetskih valuta, porastao 1,53 odsto, na 78,29 bodova. Pritom je prema evropskoj valuti dolar ojačao 1,73 posto, pa je cijena evra pala na 1,4135 dolara. Polovicom sedmice kurs evra zaronio je i na najniži nivo u šest mjeseci – 1,4028 dolara. Evropska je valuta oslabila i prema japanskoj. Cijena evra strmoglavila se 2,74 odsto, na 126,98 jena. Japanska je valuta ojačala i prema američkoj, pa je kurs dolara pao 1,02 odsto, na 89,80 jena.
Pritisak na evro, koji traje već dulje vrijeme, nastavljen je i prošle sedmice. Zabrinutost zbog stanja u budžetima nekoliko dugovima opterećenih zemalja evrozone nagnale su ulagače na rasprodaju državnih obveznica Grčke, Španjolske i Portugala u zamjenu za one Njemačke. Evro se našao pod pritiscima i nakon objavljivanja indeksa menadžera nabave (PMI) evrozone, koji je u januaru pao s 54,2 na 53,6 bodova, dok su analitičari očekivali njegov rast na 54,5 bodova. To signalizira usporavanje rasta evropske privrede.
Uz to, njemački indeks privredne klime ZEW pokazao je pad poslovnog povjerenja u najvećoj evropskoj privredi na najniži nivo od jula 2009. “Januarski pad PMI-a evrozone signalizira da oporavak posustaje. Zbog neizvjesnih privrednih prognoza u Evropi, tržišta nisu raspoložena za kupovinu evra. Iako SAD ima vlastite probleme, barem ima kontrolu nad fiskalnim mjerama, za razliku od Evrope”, objašnjava Jennifer McKeown, ekonomistica kompanije za makroekonomska istraživanja Capital Economicsa.
Međutim, uspon dolara prekinut je u četvrtak, nakon što je američki predsjednik Barack Obama najavio nove propise koji će ograničiti najunosnije dijelove poslovanja banaka. To je pritisnulo dolar jer ulagači pokušavaju procijeniti što će to značiti za američku valutu i imovinu. “Dolar se našao pod pritiscima zabrinutosti ulagača u vezi s posljedicama odluke predsjednika Obame da uspostavi kontrolu nad bankama, te potencijalnog utjecaja njegove odlučnosti na njihove profile rizika”, ocjenjuje Michael Hewson iz kompanije CMC Markets. Hina