NJUJORK, Tržišna vrijednost “Epla” uvećana je tokom godina Džobsovog direktorovanja za oko 150 milijardi dolara. Izvršni direktor američke kompanije “Epl” (Apple) Stiv Džobs proglašen je za najuspešnijeg svjetskog menadžera među rukovodiocima koji su na dužnost došli od 1995. a najkasnije od 2007. godine,
na osnovu istraživanja njujorškog “Vol strit džornala” i fondacije “Hertridž”, objavljeno je u Njujorku.
Na drugom mjestu pomenute liste najuspješnijih planetarnih privrednih rukovodilaca našao se šef južnokorejske kompanije “Samsung elektroniks” Jun Đong Jong, a na trećem predsjednik Upavnog odbora ruskog “Gasproma” Aleksej Miler.
Džobs je na čelo “Epla” došao 1997. godine, kada je ta kompanija bila u teškoćama. On je, međutim, tokom minulih 13 godina značajno unaprijedio poslovanje i imidž poznatog proizvođača kompjutera i druge informatičke opreme. Tržišna vrijednost “Epla” uvećana je tokom godina Džobsovog direktorovanja za oko 150 milijardi dolara, vlasnici akcija “Epla” takođe su imali velike koristi od njegovog dolaska na čelo kompanije, jer su njihove akcije iz godine u godinu “ubirale” sve veći prinos.
Slične i veoma pozitivne ocjene, zbog uspješnog rukovođenja “Samsungom”, zaslužio je i Jun koji se na čelu južokorejskog giganta za proizvodnju informatičke opreme i raznih drugih elektronskih uređaja, uključujući kućne aparate, nalazio od 1996. do 2008. Jun je takođe uspio da drastično uveća tržišnu vrijednost “Samsunga”, za oko 127 milijardi dolara, kao i čistu dobit te kompanije.
Treće mjesto koje je na rejting – listi najuspješnijih planetarnih menadžera zauzeo šef “Gasproma”, ukazuje ne samo na Milerove poslovne sposobnosti, već i na značaj kompanije koja je svetski lider u proizvodnji i izvozu prirodnog gasa.
U prosjeku, 50 najboljih svjetskih menadžera uvećali su bogatstvo akcionara njihovih kompanija, kroz isplatu dividendi i preuzimanje emitovanih akcija, za više od 48 milijardi dolara.
Rejting najuspješnijih direktora je utvrđen na osnovu analize rada rukovodilaca velikih svjetskih kompanija, pri čemu su u konkurenciji bili uspješni menadžeri koji su počeli da rukovode od polovine minule decenije, a najkasnije od 2007.
Zbog toga se na listi najuspješnijih menadžera nisu našla tako ugledna imena kao što su već slavni direktor američkog “Dženeral elektrika” Džek Velš, priznati investicioni lider Voren Bafet, šef kompanije “Orakl” Lari Elison, a takođe i osnivač “Majkrosofta” Bil Gejts, jer su oni na čelo kompanija došli prije 1995.
U konkurenciji za izbor najboljih svjetskih direktora učestvovalo je oko 2.000 šefova kompanija iz 33 zemlje širom svijeta. Oni su, kako navode autori istraživanja, počeli da obavljaju direktorske poslove kada su imali, u prosjeku, 52 godine i radili su na najistaknutijim upravljačkim funkcijama oko šest godina.
Na listi najuspješnijih planetarnih rukovodilaca su pretežno muškarci, jer su žene zastupljene sa svega 1,5 odsto, dok je udio rukovodećih ljudi koji su radili u inostranoj zemlji oko 15 procenata. Autori istraživanja su na osnovu toga zaključili da je globalno tržište izvršnih rukovodilaca još prilično siromašno.
Rejting nekog poznatog menadžera najviše zavisi od njegove sposobnosti da podigne poslovni ugled i prihod kompanije u dužem vremenskom periodu, ističu autori istraživanja.