BEOGRAD, Odluka vlasti da se ne povećavaju plate u javnom sektoru barem do aprila izazvala je oštre reakcije i u sindikatu Telekoma Srbije.
U tom sindikati su nezadovoljni jer su očekivali da će njihovi zahtjevi za većim primanjima biti ispunjeni, a sada se ta odluka odlaže do aprila kada će biti razmotreno da li se ekonomska situacija dovoljno popravila da bi se takav stav vlasti promijenio.
Predsjednik Sindikata Telekoma Srbije Miroslav Joksimović ocijenio je da je odluka državnog vrha na čelu sa predsjednikom Borisom Tadićem „dekret“ koji je donijelo tijelo koje nema nikakve ingerencije za to.
“Sastali su se i odlučili da smo svi isti, i gubitaši i firme koje ostvaruju profit. Ministra rada Rasima Ljajića vidimo samo na televiziji, a ministarka telekomunikacija Jasna Matić kaže da nije nadležna da razgovara sa nama. Ako ona nije nadležna da razgovara sa Telekomom, sa kim jeste”, rekao je Joksimović.
On je postavio pitanje da li ministarka Matić hoće da na ovaj način uruši Telekom, koji je u 2009. zaradio 23 milijarde dinara.
“Država će od tog novca uzeti sebi dividendu, a samo nama neće da da mali deo profita kao nagradu za to što smo zaradili taj novac”, kaže Joksimović i ponavlja da će Telekom 1. februara stupiti u štrajk, ako ne bude postignut dogovor o povećanju plata.
Predsjednik Jedinstvenog sindikata „Telekom Srbija“ Slavoljub Kandić ističe da se dogovor državnog vrha ne odnosi na njih jer nisu javno preduzeće već akcionarsko društvo.
“Kad vidimo jasne zaključke sa sastanka kod Tadića, zajednički Štrajkački odbor oba reprezentativna sindikata odlučiće šta da radimo”, dodaje Kandić.
Sindikati tvrde da je zbunjujući stav vlasti
U sindikatima javnih preduzeća kažu da ne znaju o čemu se državni vrh dogovorio povodom zahtjeva za povećanje zarada, isplatu bonusa, regresa, toplog obroka i drugih primanja iz radnog odnosa. Ali, od zahtjeva ne odustaju.
Za Ivicu Cvetanovića, lidera Konfederacije slobodnih sindikata, zbunjujući je stav vlasti da bez privrednog rasta nema povećanja plata. Oni će u ponedeljak obavestiti javnost o odlukama svog predsjedništva, a Cvetanović kaže da primanja u javnom sektoru „moraju pratiti rast BDP“.
“Krenuli smo sa zahtevima zbog predstavnika Vlade koji su uoči Nove godine najavili bolji standard za 2010. Bio je to pokretački signal, slična poruka stigla je i posle sastanka kod Tadića“, kaže Cvetanović.
Ljubisav Orbović, lider Saveza samostalnih sindikata Srbije, ističe da „nisu samo Tadić, Cvetković, Dinkić, Dačić i Krkobabić nadležni da odlučuju“. “Ako hoće dogovor i sporazum koji može da važi, ne mogu donositi odluke bez sindikata”, kaže Orbović. B92