PEKING, Snažan rast kineske privrede dodatno je ojačao strahovanja ulagača od uvođenja restriktivnih monetarnih mjera tamošnjih vlasti, pa su i danas, već četvrti dan zaredom, cijene akcija na većini azijskih berzi pale.
Kineske vlasti danas su objavile da je u posljednjem lanjskom tromjesečju kineski bruto domaći proizvod porastao snažnih 10,7 posto, čime je rast privrede u cijeloj prošloj godini dosegnuo 8,7 odsto, što je iznad očekivanja analitičara. U svakom drugom slučaju, takvi bi podaci pozitivno uticali na tržište, kažu analitičari. No, sada su ovi podaci samo produbili strahovanja od zaoštravanja monetarne politike u Kini kako bi se usporio privredni rast i spriječilo jačanje inflacije koja, po posljednjim podacima, počinje prijetiti.
Loše je na tržište djelovao i jučerašnji pad cijena akcija na Wall Streetu za više od 1 odsto, kao i anemični kvartalni poslovni rezultati niza američkih kompanija i banaka. Velike kineske banke Industrial & Commercial Bank of China i China Construction Bank pale su 1,5 odsto. Na gubitku su se našla i izdanja naftnog i rudarskog sektora. Australski proizvođač nafte i plina Santos je bio na gubitku 1,7, a rudarski div BHP Billiton je izgubio 1,3 odsto.
Pale su i akcije brodarskih kompanija. STX Pan Ocean i Korea Line oslabili su više od 2,3 odsto nakon što je indeks BDI negativnu seriju produžio na treći dan. Bolje je raspoloženje vladalo na Tokijskoj berzi gdje je indekse podignuo tehnološki sektor. Sony je skočio 4,1 odsto, a Advantest je ojačao 3,6 odsto. Automobilski div Toyota je pridobio 2,1 odsto.
Regionalni azijsko-pacifički indeks MSCI je dan završio u minusu 0,3 odsto na 123,83 bodova. Japanski je indeks Nikkei 225 porastao 1,22 odsto, hongkonški Hang Seng je oslabio 1,99, a kineski CSI 300 indeks je osvojio 0,42 odsto. Južnokorejski indeks Kospi se povećao 0,45 odsto, a australski S&P/ASX 200 indeks je bio na gubitku 0,84 odsto. Poslovni dnevnik