BANJALUKA, Najskuplji metar kvadratni stana u Banjoj Luci je u centru grada i cijena mu je oko 2.200 maraka, dok su najjeftiniji stanovi u naseljima Starčevica, Lauš i Lazarevo, gdje je cijena oko 1.600 maraka po kvadratu.
Ovo su za “Glas Srpske” potvrdili vlasnici agencija za promet nekretninama u Banjoj Luci.
– Na Starčevici, Laušu i Lazarevu kvadrat stana iznosi 1.600, u Obilićevu od 1.800 do 1.900 maraka, u Novoj varoši od 2.000, a u Boriku od 1.700 do 1.800 maraka. Prosječna cijena kvadrata stambenog prostora u Banjoj Luci u posljednja dva mjeseca smanjena je za deset do 15 odsto, a u odnosu na isti period prošle godine i do 30 odsto – rekla je vlasnica jedne od banjolučkih agencija za promet nekretninama Senka Gatarić-Vasilić.
Prema njenim riječima, do skora je na tržištu nekretnina u Banjoj Luci vladalo pravo “šarenilo cijena”.
– Kupci više ne žele da plaćaju nerealne cijene stanova. Sve je više onih koji zovu i raspituju se za kupovinu stanova, ali je prodaja i dalje daleko ispod interesovanja – dodala je Gatarić-Vasilić.
Istakla je da se u proteklom periodu najviše prodavani stanovi u Obilićevu, a najtraženiji su jednosobni i dvosobni stanovi.
– Cijene stanova zavise i od lokacije, spratnosti, godine izgradnje stambene zgrade i veličine, teško da su manji stanovi uvijek i skuplji. Ekonomska kriza je i ovdje uzela danak. Mnogi upravo zbog sveukupne ekonomske situacije čekaju drastičniji pad cijena metra kvadratnog stana, pa se ne odlučuju na kupovinu. Drugi se opet zbog nedostatka novca plaše da zbog krize uzimaju kredite – navela je Gatarićeva.
Rezultati istraživanja Razvojne agencije “Eda” iz Banje Luke pokazali su da je prosječna cijena stambenog prostora u Banjoj Luci u periodu između 2003. i 2008. godine porasla za više od 200 odsto. Tako je za kupovinu metra kvadratnog stana u tom periodu bilo potrebno raditi tri mjeseca.
– Sredinom 2008. godine povećana potreba za stambenim prostorom finansirana je lako dostupnim kreditima. S vremenom se to pretvorilo u višak tražnje i dovelo do dramatičnog i nerealnog rasta cijena – istakao portparol Razvojne agencije “Eda” Miloš Šipragić.
Kako je kazao, 2008. godine prodajna cijena metra kvadratnog novoizgrađenog stambenog prostora na atraktivnim gradskim lokacijama prešla je iznos od 3.000 maraka, a da istovremeno cijena izgradnje nije bila viša od 1.500 maraka po metru kvadratnom.
– Da bi bračni par koji prima dvije prosječne plate kupio stan od 50 metara kvadratnih, po cijeni od 2.100 KM za kvadrat, uz kamatnu stopu od sedam odsto, mora da otplaćuje kredit gotovo 22 godine. Pri tome banci svakog mjeseca treba dati jednu platu u iznosu od 784 maraka, dok od druge plate u istom iznosu treba platiti troškove režija, prehrane, odjeće – pojasnio je Šipragić. Glas Srpske
Pad cijena stanova u Banjoj Luci po mjesecima
Naselja u BL avgust 2008. novembar 2009. januar 2010.
Centar 3.500 KM/m2 2.300 KM/m2 2.200 KM/m2
Borik 2.500 KM/m2 2.100 KM/m2 1.800 KM/m2
Starčevica 2.000 KM/m2 1.700 KM/m2 1.600 KM/m2
4 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Možda neko i kupi stan, ako su cijene iz tabele tačne. Ali…
Ne navode da li cijene novih ili polovnih stanova. Nije ista cijena ako kupujes nov stan i star 40 godina.
Stan od 40 godina je bolji od novih.
e to je tuzno ali tacno !!!
kod starih stanova sve stoji na mestu 40 godina a kod novih nakon 3-4 godine mnogo delova pocinje da visi i otpada !!!!!