BEOGRAD, Savez samostalnih sindikata Srbije (SSSS) će predložiti povećanje minimalne cijene rada sa sadašnjih 15.910 dinara na 17.400 dinara.
Potpredsjednik SSSS Dragan Zarubica kaže da će na sastanku stručne Komisije za utvrđivanje minimalne zarade “izaći sa prijedlogom minimalne cijene rada od 100 dinara, iako bi ona po nekim pokazateljima trebalo da iznosi 100,95 dinara po satu”.
Prema njegovim riječima, u tu cijenu je uračunat i rast troškova života u ovoj godini, koji je projektovan na pet odsto, kao i rast troškova u prošloj koji je zvanično iznosio blizu devet odsto, što je ukupno između 14 i 15 odsto. “Taj zahtev je dakle realan i ispod toga se ne može”, rekao je Zarubica, i podsjetio da je minimalna cijena rada prošle godine bila 87 dinara, i da nije povećavana uprkos porastu troškova života.
Zarubica je kazao da sa sadašnjim minimalcem od nešto više od 15 hiljada dinara “čovek ne može apsolutno ništa, jer minimalna potrošačka korpa, koja ne oslikava realne potrebe, iznosi 22 hiljade dinara, što je samo malo manje od prosečne zarade u Srbiji koja iznosi 31 hiljada dinara”.
Prema njegovim riječima, i prosječna potrošačka korpa, koja kako je rekao, takođe, ne odražava realne potrebe porodice iznosi 36 hiljada dinara što je više od prosječne zarade u Republici. Zarubica je dodao da bi minimalna cijena rada trebalo da podmiri makar najosnovnije potrebe jednog domaćinstva – realni prag egzistencije ispod koga se ne može.
Poslodavci, kako je kazao, u ovom trenutku radnicima isplaćuju minimalnu zaradu i na to plaćaju poreze i doprinose, a razliku zaposlenima daju “na ruke” čime vješto izbegavaju svoje obaveze prema državi.
“Zbog toga mislim da bi minimalna cena rada trebalo da bude što viša. Da li mogućnosti to dozvoljavaju ili ne dozvoljavaju, neću da u to ulazim, realna slika u životu je sasvim drugačija”, rekao je Zarubica i ocijenio da je, bez obzira na zvanično izmereni porast troškova života u 2009. godini, kupovna moć realno opala za čitavih 50 odsto.
Komentarišući stav Unije poslodavca Srbije da stanje u privredi na dozvoljava povećanje minimalne zarade, Zarubica je kazao da su sve prethodne mjere za suočavanje sa krizom bile usmerene na privrednike, na održavanje likvidnosti, izvoza, i očuvanje radnih mesta, ali da je, i pored svih sprovedenih mera, veliki broj ljudi ostao bez posla. Prema njegovim riječima, poslodavcima ne bi trebalo da bude problem da izdrže povećanje minimalne cijene rada jer je riječ o povećanju od svega 1.600 dinara. Tanjug