BEOGRAD, Zakon o planiranju i izgradnji donijet je da bi se uveo red u oblasti urbanizma i građevine, koje su bile leglo korupcije i nelegalnih radnji, kaže Oliver Dulić.
Ministar životne sredine i prostornog planiranja smatra da su „najglasnije kritike na račun zakona stigle od onih koji su za male pare kupovali firme po Srbiji, kako bi na tom zemljištu gradili stambene blokove i ostvarili velike profite. Sasvim je logično da tim ljudima ovakav zakon smeta“.
On dodaje da država ovim putem omogućava sticanje prava svojine na građevinskom zemljištu, koje je osnov i za izgradnju objekata, kao i da to mora da se plati, s obzirom na to da zemljište nije bilo predmet kupovine.
„Formula ’ukupna tržišna vrednost građevinskog zemljišta umanjena za ukupnu cenu pribavljanja kapitala, odnosno imovine’, omogućava da svi oni koji su kupovali preduzeća samo zbog građevinskog zemljišta u špekulantske svrhe sada moraju da plate fer cenu“, napominje Dulić.
I pored sve jačih pritisaka, nećemo odustati od zakone, kaže Dulić i dodaje da zakon nije donijet pod pritiskom javnosti da bi se zaustavili tajkuni već „po mjeri građana Srbije sa jasnim ciljem da se uvede red u godinama zapuštenu oblast“.
On navodi da je upravo donijet pravilnik o izdavanju lokacijskih i građevinskih dozvola, a ovih dana se očekuje da vlada usvoji uredbu o konverziji prava korišćenja građevinskog zemljišta uz naknadu.
„Razlog zbog čega se blago kasni jeste taj što su uredbe i pravilnici specifični, što regulišu veoma složenu materiju i otvaraju prostor za zloupotrebe i korupciju, pa smo morali pažljivo da ih uradimo. Bez obzira na to, oni najvažniji pravilnici su doneti. Smatram, takođe, a mnoge opštine su to i dokazale, da se i na osnovu samog Zakona može postupati. Van snage nisu stavljena ni podzakonska akta koja regulišu ovu oblast, a koja se mogu primenjivati u svim onim delovima koji nisu u suprotnosti sa odredbama novog Zakona“, kaže on.
Povodom informacija da u posljednja četiri mjeseca u Beogradu nije izdata nijedna građevinska dozvola zbog nepostojanja pravilnika o lokacijskim dozvolama, Dulić kaže da one „nisu izdavane ne zbog toga što nije bilo zakonskog osnova, već zbog specifičnih odnosa unutar vladajuće koalicije u Beogradu. Zahvaljujući angažovanju gradonačelnika Đilasa, ovaj problem je prevaziđen i izdavanje dozvola, i lokacijskih i građevinskih, kreće vrlo brzo“. B92