BEOGRAD, Uprkos upozorenju Vlada Srbije da neće popuštati pred zahtjevima radnika javnih preduzeća, u Telekomu i EPS-u su spremni da istraju u svojim zahtjevima.
Na sastanku kod predsjednika Srbije Borisa Tadića sa premijerom Cvetkovićem i nekoliko ministara odlučeno je da neće biti povećanja plata u javnom sektoru dok traje ekonomska kriza. Ipak, u Telekomu kažu da će sa štrajkom početi prvog februara, dok sindikat EPS-a očekuje poštovanje dogovora o povišici.
Dok ne bude došlo do privrednog rast plate u javnom sektoru, kao i primanja budžetskih korisnika, neće biti povećavane, a do tada neće biti ni isplate bonusa iz poslovne dobiti kompanija ostvarene prošle godine.
Dogovoreno je, i da se na proljeće “ako bude zabelježen privredni rast, razgovara samo sa onim javnim preduzećima koja ostvaruju prihode oko isplate eventualnih bonusa”.
Neće se dozvoliti da se “preko povećanja cijena usluga bilo kog javnog preduzeća preliva novac svih građana samo u džepove zaposlenih u javnim preduzećima”. Na sastanku je rečeno da radnici EPS imaju, osim prosječne plate od 50 hiljada dinara još neka primanja, kao što su vaučeri za kupovinu namirnica u Tempu i da na mjesečnom nivou “na taj način prime oko 90 hiljada dinara neto”.
Ipak, Milovan Despotović, predsjednik Štrajkačkog odbora TENT-a, kaže da se nada da to ne znači stopiranje sporazuma koji je Štrajkački odbor TENT-a postigao sa Vladom i poslovodstvom Elektroprivrede Srbije.
„Za Sindikat TENT-a potpuno je neprihvatljivo da sporazum bude stopiran i u slučaju da se to desi razmotrili bi odluku o nastavku protesta“, kaže on i dodaje da ne očekuje da će sporazum biti prekršen.
„Predstavnici ministarstava ekonomije, finansija i rada prisustvovali su sastancima održanim 5 i 6. januara u Beogradu tako da su ti resorni ministri informisani o našim zahtevima. Pretpostavljam da među ministrima postoji raznoglasje i trzavice, ali to se nas ne tiče“, kategoričan je Despotović.
U Elektroprivredi Srbije kažu da ne žele da polemišu putem medija sa stavovima koje iznose pojedini ministri i da je sporazum potpisan sa Štrajkačkim odborom TENT-a važeći.
„Pre nego što su se susreli sa štrajkačima, ministar energetike Petar Škundrić i generalni direktor EPS-a Dragomir Marković, imali su sastanak sa premijerom Srbije Mirkom Cvetkovićem koji je odobrio potpisivanje sporazuma sa Sindikatom TENT-a. Koliko je nama poznato, sporazum je validan i čeka da ga Vlada Srbije odobri“, kažu u EPS-u.
Ekonomisti o nesporazumima Vlade i radnika
Ekonomista Danilo Šuković smatra da zaposleni u javnim preduzećima imaju pravo na povećanje plata u onom dijelu kojim je to regulisano kolektivnim ugovorom.
„Poskupljenje struje ne može biti ni u kakvoj vezi s povećanjem plata. Zarada je onolika koliko je dogovorena. Isto tako, ako preduzeće posluje s gubitkom ne znači da zaposlenima nadnicu treba smanjiti. Ona je trošak kao i svaki drugi“, kaže Šuković, napominjući da je kod nas glavni problem to što ne postoje institucije poput tržišta radne snage na kome se određuje cijena svačijeg rada, pa se onda „poštapamo” dogovorom.
Po Danijelu Cvetićaninu, profesoru ekonomije na Univerzitetu Singidunum, suština aktuelnog spora oko plata u javnom sektoru, prije svih u EPS-u, leži u činjenici da je država lanjsku dobit EPS-a već potrošila pa bi dogovoreno povećanje zarada trebalo da se finansira iz više cijene struje ili nekim dodatnim oporezivanjem građana.
U slučaju povećanja njihovih plata, na gubitku će biti građani, ne samo potrošači. I oni, zapravo, imaju pravo da se bune. Argument koji potežu ministri, sporazum s MMF-om, po kome je dogovoreno da se plate u javnom sektoru ne povećavaju, nije mnogo jak niti ubjedljiv. MMF će se deklarativno buniti protiv toga, ali u slučaju da bude štrajka i nestanka struje na par sati, neće rizikovati da obori ovu vladu. A to dobro znaju i radnici EPS-a, kaže Cvetićanin, koji istovremeno postavlja i pitanje kako država ima para da subvencioniše sve i svakoga, pa i kamate tuđih banaka, strane investitore, male i velike domaće privrednike, a samo nema novca da plati one koji kod nje rade. I, konačno, zašto održava socijalni mir isključivo na niskim cijenama električne energije.
Upitan da prokomentariše kako je moguće da sada, pošto je ministar energetike stavio paraf na sporazum sa sindikatima EPS-a, dobivši saglasnost vlade, svi peru ruke od toga, Jurij Bajec, savjetnik premijera, kaže da je najverovatnije taj predlog prošao tako što je bio upakovan kroz priču o uštedama unutar EPS-a iz kojih će se uvećane zarade isplatiti, a da će masa plata ostati ista.
Takav prijedlog bi i mogao biti prihvaćen da Srbija nema obaveze prema MMF-u, bez čijeg poštovanja nećemo moći da povučemo sljedeću tranšu kredita od MMF-a, a bio bi doveden u pitanje i kredibilitet same vlade, kaže Bajec.
Preduzeća, u kojima je država 100 odsto vlasnik, ne mogu da donose odluku bez zelenog svjetla vlade, ističe Bajec i napominje da je diskutabilno i da li novac od dobiti treba da ide za isplatu zarada ili za investiranje. B92