LONDON, Evropa mora raditi na povećanju privrednog rasta kako bi zaštitila životni standard svojih stanovnika i smanjila nezaposlenost, ukazali su , na zajedničkoj konferenciji za novinare, britanski premijer Gordon Braun i presjednik Savjeta Evropske Unije Herman van Rompaj.
Braun je, u ime svoje zemlje, predložio da se na nivou EU postigne sporazum za jačanje privrednog rasta u tom 27-članom bloku država.
Britanski premijer je juče rekao da bi EU trebalo da u narednoj deceniji investira 50 milijardi evra (oko 72 milijarde dolara) u tehnologije koje omogućuju smanjenje emisije štetnih gasova i da istovremeno ima vodeću ulogu u sektoru informacionih tehnologija i farmaceutike.
“Rast od 0,7 odsto, projektovan na nivou EU u 2010. godini, je nizak”, ocijenio je Braun.
Predviđeni rast u EU nije “dovoljno ambiciozan za budućnost”, kazao je Braun, uz napomenu da je tekući nivo nezaposlenosti u Uniji od deset odsto, ili približno 24 miliona ljudi, neprihvatljivo visok.
Očekuje se da zvanični podaci, koji bi trebalo da budu objavljeni kroz nedjelju dana, ukažu da je u posljednjem kvartalu prošle godine Velika Britanija konačno izašla iz najgore posljeratne recesije.
Braun se nada, kako ističe Rojters, da bi popravljanje privredne situacije moglo pomoći njegovoj Laburističkoj partiji da odnose još jednu pobjedu na parlamentarnim izborima zakazanim za jun ove godine.
Britanija je, inače, od aprila prošle godine predsjedavajući grupe 20 najrazvijenijih zemalja i igra vodeću ulogu u svim akcijama koje se preduzimaju za prevazilaženje kreditne krize.
“Kako se približavamo važnoj konferenciji (EU) 11. februara, moramo usaglasiti mjere za postizanje jakog (ekonomskog) oporavka”, precizirao je Braun.
Van Rompaj, koji će biti domaćin na sastanku EU idućeg mjeseca, na kome će se raspravljati o ekonomskim problemima, takođe je rekao da je Evropi neohodan snažan privredni rast od minimum dva procenta godišnje da bi se očuvao dostignuti nivo životnog standarda.
“Treba da se vratimo na održiv privredni rast od najmanje… dva procenta, da bismo održali naš životni standard i održali korak sa drugim vodećim ekonomijama u svijetu”, rekao je Van Rompaj.