BEOGRAD, Radnici ne bi trebalo da se nadaju većim platama u narednom periodu, slažu se ministri u Vladi Srbije Mlađan Dinkić, Diana Dragutinović i Rasim Ljajić.
Ministarka finansija Diana Dragutinović kaže da radnici u EPS-u, kao ni drugi radnici u javnom sektoru ili na budžetu, ne treba da očekuju u 2010. rast zarada. Dragutinović je kazala da neće dati pozitivno mišljenje na zahtjev za povećanjem zarada u javnim preduzećima i svim ostalim budžetskim korisnicima.
Ona je ocijenila da će vlada biti pred velikim iskušenjima jer je teško održati zarade zamrznute dve godine, ističući da to “nije lako, ali će biti ispit za ovu vladu”.
“Stav ove vlade je bio da će država podneti teret prilagođavanja, država znači svi koji zavise od budžeta ili rade u javnom sektoru moraju podneti taj teret, ne podnosi se teret tako što se povećavaju plate”, rekla je Dragutinovićeva.
Ministar ekonomije i regionalnog razvoja Mlađan Dinkić izjavio je danas da bi bilo kakvo povećanje plata u javnom sektoru, dok Srbija ne izađe iz recesije, bilo uništavanje srpske ekonomije i napomenuo da treba odvojiti realne od nerealnih zahtjeva.
Ljajić: Nema para za veće plate u javnim preduzećima
Na predstojećoj sjednici Socijalno-ekonomskog savjeta Srbije biće razmotren zahtjev sindikata za usklađivanje minimalne cijene rada sa inflatornim kretanjima, najavio je Rasim Ljajić, ministar rada i socijalne politike, koji je istovremeno i predsjednik Socijalno-ekonomskog saveta (SES).
“U petak, 22. januara, na stručnom nivou počinju razgovori o minimalnoj ceni rada između Vlade, poslodavaca i sindikata. Potom, u utorak, 26. januara, održavamo kolegijum SES u kojem učestvuju ispred reprezentativnih sindikata Branislav Čanak i Ljubisav Orbović, ispred Unije poslodavaca Nebojša Atanacković i ja. Sednica SES biće 29. januara i do tada ćemo utvrditi minimalnu cenu rada”, kaže Ljajić.
On nije mogao da precizira koliko će biti povećana minimalna cijena rada, ali je naveo da će jedna od tačaka razgovora sa sindikatima biti zahtjevi javnih preduzeća za isplatu regresa, toplog obroka i većih zarada.
“U radu te sednice učestvovaće i premijer Mirko Cvetković, ministarka finansija Diana Dragutinović i ministar ekonomije i regionalnog razvoja Mlađan Dinkić. Tu sednicu ćemo imati zato što nikuda ne vodi rešavanje pojedinačnih zahteva. Jasno ćemo reći kakva je situacija u zemlji, da presedani po pitanju povećanja zarada mogu samo da ugroze celokupnu ekonomsku politiku Vlade za ovu godinu i da bi to dovelo do otvaranja Pandorine kutije, jer bismo imali plimu takvih zahteva. Moraju se utvrditi jasna pravila igre koja će da važe ili za sve ili ni za koga”, objasnio je Ljajić.
Dinkić: Nema povećanja plata
Nema povećanja plata dok Srbija ne izađe iz recesije, kaže ministar ekonomije Mlađan Dinkić povodom najnovijeg štrajka zaposlenih u javnim preduzećima. On je rekao da neće biti povećanja plata u javnim preduzećima jer bi to “značilo uništavanje srpske ekonomije”.
“Siguran sam da Vlada neće dozvoliti da Srbija izađe iz jedne od najvećih kriza, a onda, da povećanjem plata u javnom sektoru samu sebe ubije”, naglasio je Dinkić i napomenuo da treba odvojiti realne od nerealnih zahtjeva.
Dinkić je rekao da neće biti povećanja plata u Elektroprivredi Srbija, jer „zašto bi oni bili povlašćeni u odnosu na zaposlene u vojsci, policiji, zdravstvu, prosveti”.
Sindikat EPS-a je uz pretnju štrajkom dogovorio 8. januara sa Vladom Srbije i poslovodstvom tog javnog preduzeća da se radnicima ove godine uz plate podjele mjesečne naknade od oko 9.000 dinara, odnosno ukupno 3,75 milijardi dinar iz dobiti preduzeća za 2010. Nakon što je EPS-u odobreno to povećanje zarada, iz Sindikata državne kompanije Telekom Srbije najavili su da će početi štrajk ukoliko do 1. februara ne dobiju odgovor Vlade na zahtjev za povećanje zarada.
Ministar ekonomije je podsjetio da je vlada na prošloj sjednici odlučila da se održi poseban sastanak na kome će biti zauzet poseban stav prema svim javnim preduzećima. “Ona preduzeća koja ostvaruju neku dobit, moći će eventualno oko Uskrsa da isplate bonus, ali dok Srbija ne izdaje iz recesije, nema generalnog povećanja plata”, poručio je Dinkić.
Radnici Kopaonika nerealni u zahtjevima
On je i zahtjeve radnika “Kopaonika” iz Kuršumlije o isplati zaostalih zarada ocijenio kao nerealne, jer ne rade već 20 mjeseci i najavio da će im uputiti poziv da se u srijedu, 21. januara sastanu i razmotre mogućnosti. “Radnici u ovom preduzeću mesecima ne rade i zato ne dobijaju plate”, rekao je Dinkić i dodao da nije moguće “im se plati nešto što nije urađeno”. Ono što može da se uradi, kako je rekao, je da im se poveže radni staž i uplate doprinosi za zdravstveno osigurnje.
Dinkić je kazao i da će radnike, koji već osam dana blokiraju put Niš – Priština, da u srijedu dođu u Beograd na sastanak na kome će im objasniti šta je od njihovih zahtjeva realno moguće ispuniti, a šta ne. Prema njegovim riječima, realno je pokušati da se nađe ozbiljni strateški partner, koji bi pokrenuo prozivodnju, jer država ne može da pokreće proizvodnju drveta i tekstila.
“Postoji mogućnost da firmu prodamo kroz stečaj i da radnicima srazmerno isplatimo novac, ali ako hoćemo budućnost, a tamo je dobra sirovinska baza i mogla bi da se pokrene proizvodnja, onda je bolje naći strateškog partnera”, rekao je Dinkić i dodao da je socijalni program radnicima uvijek na raspolaganju, kao i da “se grdno varaju svi koji misle da će nešto dobiti blokadom puta”. Tanjug/B92