PEKING, Centar za kontrolu bolesti i prevenciju kineske vlade i zagovornici zdravog načina života vode kampanju da se zabrana pušenja u zatvorenom prostoru na javnim mjestima stavi na snagu u još sedam velikih gradova u Kini.
U toj grupi gradova su i kineski trgovački centar Tianđin i mega-grad Čongćing u kojima opasnost za zdravlje ljudi, uz aktivno i pasivno pušenje, predstavljaju i industrijski otpad, zagađeni vazduh i voda.
U Kini se godišnje proda dvije hiljade milijardi cigareta i Kinezi čine više od četvrtine svjetske populacije pušača koja broji 1,3 milijarde ljudi. Procjenjuje se da u Kini oko 60 odsto muškaraca puši.
Pušenje u zatvorenom prostoru na javnim mjestima u Kini je zabranjeno ali se zabrana ne poštuje dijelom i zbog toga što se nekim vladinim politikama čak ohrabruje upotreba duvana.
Tako se jedan okrug u provinciji Hubei prošle godine našao u žiži interesovanja nakon što je predložio propis kojim se od zvaničnika traži da popuše više od 230.000 paklica cigareta proizvedenih u okrugu godišnje da bi podstakli poreski prihod.
Cilj te kampanje bio je zapravo da se zaustave potrošnja falsifikovanih duvanskih proizvoda i krijumčarenje ali u javnosti nije viđena na taj način.
I dok se vode kampanje protiv pušenja, vlada dobro zarađuje na duvanu. Statistike pokazuju da je prihod od poreza na prodaju duvanskih proizvoda prošle godine povećan više od 26 odsto, na 416 milijardi juana (61 milijardu dolara).
Kamate na vladine zajmove duvanskoj industriji donijele su još 97 milijardi juana (14 milijardi dolara).