ZAGREB, Zahvaljujući poticajnim vijestima iz domaćeg okruženja, na Zagrebačkoj su berzi prošle sedmice cijene dionica snažno porasle. Crobex indeks ojačao je prošle sedmice 4,02 posto, na 2.158 bodova, najviši nivo od 27. oktobra, kada je iznosio 2.172 boda.
U devet trgovinskih dana od početka godine, Crobex je porastao u njih osam. Istovremeno je Crobex10 porastao 3,49 posto, na 1.135 bodova. Redovni promet dionicama iznosio je 123,5 miliona kuna, što je za 27,5 miliona kuna više nego tjedan dana prije. “Protekle sedmice na domaćem tržištu nastavljeno je optimistično raspoloženje, koje traje od početka godine. Osim rezultata predsjedničkih izbora, na dobro raspoloženje ulagača donekle su utjecale su i Vladine mjere za pomoć privredi”, kazao je Dalibor Balgač, analitičar odjela Ekonomskih istraživanja Hypo Alpe Adria banke.
Na pozitivno raspoloženje na domaćem tržištu veći dio sedmice uticao je i rast cijena dionica na stranim berzama, koji je trajao sve do petka, kada je JP Morgan razočarao ulagače svojim poslovnim rezultatima. No, Balgač dodaje kako je bilo samo pitanje vremena kad će se klizanje Crobexa prema dolje, koje je trajalo zadnja dva i po mjeseca prošle godine, zaustaviti te krenuti prema gore.
“Ipak, zasad je riječ o sporadičnim pozitivnim impulsima na domaćem tržištu, jer još nema pokretača koji bi potaknuli održivi rast cijena dionica. Makroekonomski pokazatelji još ne upućuju na oporavak, a i Vladinim mjerama za spas ekonomije trebaće duži vremenski period prije nego počnu pokazivati rezultate. Loše ekonomske vijesti ograničavaju optimizam na tržištu”, napominje Balgač.
Iz domaće privrede, naime, i dalje pristižu loše vijesti. Prošle je sedmice objavljeno da je promet u trgovini na malo u novembru prošle godine pao neočekivano snažnih 15,8 posto na godišnjem nivou, što je posljedica rasta nezaposlenosti, smanjenja raspoloživog dohotka i pesimizma potrošača.
Taj je pad znatno veći od očekivanja jer je šest makroekonomista, koje je anketirala Hina, procjenjivalo da je u novembru, u prosjeku, potrošnja pala za 13,7 posto. Čelnici Hrvatske udruge poslodavaca upozorili su u četvrtak da zbog pada potrošnje i rasta nezaposlenosti prijeti deflacija, što bi Hrvatsku moglo uvesti u začarani krug smanjenja proizvodnje i potrošnje, a rasta nezaposlenosti.
No, posljednji podaci pokazuju da je inflacija u decembru blago porasla s 1,8 na 1,9 posto na godišnjem nivou, pa pojedini makroekonomisti upozoravaju da Hrvatskoj prijeti stagflacija, koju karakterizira recesija ili stagnacija ekonomije, uz jačanje inflacije.
Na Zagrebačkoj je berzi prošle sedmice najlikvidnija bila dionica T-HT-a, s prometom od gotovo 37 miliona kuna, i skokom cijene za 3,6 posto, na 295,56 kuna. Tokom sedmice cijena T-HT-a primakla se i nadomak 300 kuna, psihološki važnog nivoa na kojoj je zadnji puta bila sredinom aprila 2008.
Po visini prometa slijedi dionica Ingre, kojom je ostvareno 12,2 miliona kuna prometa, a cijena joj je skočila 7,1 posto, na 43,4 kune. Snažno je porasla i cijena dionice Dalekovoda, za 6,1 posto, na 352,5 kuna, te dionice Tehnike, za gotovo 21 posto, na 1.820 kuna.
Dobici su ostvareni i u brodarskom sektoru, ponajviše zahvaljujući rastu indeksa vozarina sipkog tereta BDI prošle sedmice za gotovo 5 posto, na 3.299 bodova. Dionica Atlantske plovidbe, s prometom većim od 10 miliona kuna, poskupila je 3,2 posto, na 1.050 kuna. Cijena dionice Uljanik plovidbe porasla je 3,9 posto, na 665 kuna, a Jadroplova 2,58 posto, na 184 kune.
Tako je Crobex indeks prošle sedmice snažno porastao, dok su na vodećim svjetskim berzama cijene dionica pale zbog slabog početka sezone kvartalnih poslovnih rezultata kompanija i makroekonomskih podataka koji pokazuju da se vodeće globalne ekonomije anemično oporavljaju od recesije. poslovni