NJUJORK, Zabrinutost zbog mogućih posljedica grčke dužničke krize po ekonomiju evrozone pritisla je prošle sedmice kurs eura na međunarodnim tržištima valuta, dok je japanski jen ojačao i prema euru i prema dolaru zbog smanjene sklonosti ulagača prema riziku.
Prošle sedmice je dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na šest najvažnijih svjetskih valuta, pao 0,44 posto, na 77,11 bodova. Pritom je prema japanskoj valuti kurs dolara potonuo 2,10 posto, na 90,73 jena. Prema evropskoj valuti dolar je, pak, ojačao 0,23 posto, pa je cijena eura pala na 1,4383 dolara. Evropska je valuta oslabila i u odnosu na japansku, i to za 2,23 posto, pa je cijena eura potonula na 130,55 jena.
Euro se pod snažnim pritiskom našao zbog zabrinutosti ulagača u vezi grčke dužničke krize i njezinih mogućih posljedica po ekonomiju evrozone. Grčka je u četvrtak predstavila plan izlaska iz krize i sređivanja stanja u budžetu, te obnove vjerodostojnosti upravljanja posrnulom ekonomijom.
“U bliskoj će budućnosti odlučujuće za odnos eura i dolara biti hoće li članice EU ili međunarodne institucije biti spremne ozbiljno razmotriti paket spašavanja za Grčku. Tako nešto predstavljalo bi tačku nakon koje nema povratka jer bi takav potez u najmanju ruku bio suprotan osnovnim postulatima Pakta o stabilnosti i rastu, te bi postojala opasnost od moralnog kolapsa evropske fiskalne politike”, kaže analitičarka Commerzbanka Antje Praefcke.
Euro se našao pod pritiskom i zbog toga što su čelnici Europske centralne banke u četvrtak na svom redovnom sastanku odlučili zadržati ključnu kamatnu stopu na važećem, rekordno niskom nivou od 1,0 posto. Pritom je guverner ECB-a Jean-Claude Trichet kazao da ključne kamate neće tako skoro rasti zbog neujednačenog i sporog oporavka članica evrozone. U pogledu Grčke isključio je, mogućnost posebne pomoći za rješavanje dužničke krize te države.
Pad cijena dionica na svjetskim berzama, ali i naznake zaoštravanja monetarne politike u Kini otjerali su ulagače od rizičnijih ulaganja, što je izazvalo jačanje jena, koji se smatra sigurnim utočištem za kapital u nesigurna vremena. U fokusu ulagača bila je prošle sedmice i Kina jer je tamošnja centralna banka po prvi put nakon više od godinu dana bankama podigla nivo minimalnih rezervi radi sprečavanja pregrijavanja ekonomije nakon vala ogromnih fiskalnih poticaja.
“Kina je dosad bila ključ koji pomaže ostatku regije iskoračiti iz prošlogodišnje recesije, a nagla promjena nivoa kineske potražnje mogla bi izbrisati dio te podrške”, ističu analitičari Calyona u pismu klijentima. Analitičari očekuju daljnje postupno pooštravanje kineske monetarne politike radi suzbijanja rizika pretjerane likvidnosti i tržišnih balona. poslovni