BEOGRAD, Ministar finansija Srbije Diana Dragutinović protivi se povećanju zarada budžetskih korisnika, ističući da je njihovo zamrzavanje važan dio dogovora sa Međunarodnim monetarnim fondom /MMF/.
Ona je dodala da dogovor sa MMF-om predviđa da se, ako prihodi budu bolji od planiranih, iskoriste za smanjenje budžetskog deficita.
“Gotovo je neverovatno da se, neposredno nakon usvajanja budžeta i dogovora sa MMF-om, govori o rastu zarada, iako se zna da je njihovo zamrzavanje jedna od osnovnih poluga dogovora”, istakla je Dragutinovićeva za beogradske “Večernje novosti”.
Ona je dodala da bi, ukoliko se plate zaposlenih koji se finansiraju iz budžeta i penzije koriguju samo za inflaciju, to značilo veće troškove od planiranih za minimum 60 milijardi dinara.
Komentarišući zahtjeve zaposlenih u nekim javnim preduzećima da im se plate povećaju, Dragutinovićeva je rekla da je opravdano da radnici čije firme dobro posluju osjete i korist od toga, ali ne na teret poreskih obveznika, ili da to izazove veće zaduživanje i ugrožavanje osnovnih makroekonomskih ciljeva.
“Zaposleni u Javnom preduzeću ‘Elektroprivreda’ Srbije imaju više od dva puta veće zarade od prosečnih zarada u zemlji, što znači da su i zarade za rutinske, administrativne poslove znatno veće nego u drugim preduzećima ili državnoj administraciji”, navela je Dragutinovićeva.
Ona je ponovila da je rasprava o kursu dinara “izdramatizovana traženjem krivca za njegovo pomjeranje”.
“Kurs fluktuira kao što se pomeraju cene nafte, metala i hrane na svetskom tržištu. I svaka promena kursa je neki signal. Jer, privreda je kao i porodica. Što je veći deficit, potrebno je veće prilagođavanje. A ako bi prilagođavanje izostalo, privreda se neće oporaviti”, istakla je Dragutinovićeva.
Na pitanje zašto je Vlada odlučila da u ovoj godini ne primjenjuje zakon kojim se ograničavaju plate državnih činovnika i funkcionera, Dragutinovićeva je rekla da budžet za 2010. godinu pretpostavlja zamrznute zarade svih koji rade u državnom sektoru.
“Dakle, odustalo se samo od njihovih smanjenja, odnosno ‘oporezivanja’ zarada većih od 40.000 dinara. Podsećam da ova mera nije uvedena za ceo javni sektor, već samo za državnu administraciju”, istakla je Dragutinovićeva.