SREBRENICA, Razvojni program UNDP-a u saradnji sa općinama Srebrenica, Bratunac i Milići pokrenuo je dugoročne aktivnosti na razvoju stočarstva i mljekarstva, kojim se u ovom području danas bavi oko stotinu domaćinstava.
Enver Salihović iz Potočara uz pomoć UNDP-a dobio je pet krava. Uložio je vlastita sredstva i započeo farmersku proizvodnju. Enver danas ima šesnaest muznih krava.
– Dobio sam, za početak pet krava, dali su još desetorici farmera po tri do pet krava. Nosio sam mlijeko u Voljavicu kod Bratunca, gdje je bio glavni centar za otkup mlijeka. Nakon šest mjeseci sam dobio laktofriz, ovdje je formirana otkupna stanica, a ja sam bio glavni farmer. Tada smo napravili ugovor o otkupu sa Tuzlanskom mljekarom, kaže Enver.
Svi farmeri iz Potočara mlijeko su predavali u Tuzlansku mljekaru. Kako im je rečeno na početku, po svim analizama, mlijeko s ovog područja bilo je najkvalitetnije. Ali nešto kasnije ispostavilo se da je mlijeko sa farmi iz Potočara bilo prekiselo, pa je saradnja prekinuta. Iz tog razloga i zbog neredovnog plaćanja farmeri su odlučili da mlijeko predaju mljekari u Gradačcu.
– Navodno, pojavilo se kiselo mlijeko. Za nekoliko dana ostalo mi je oko 2000 litara mlijeka. Ja sam tada predavao preko 400 litara mlijeka dnevno. Puna četiri mjeseca nismo nigdje predavali mlijeko, prosipali smo ga. Naprosto smo propali. Ja sam izgubio oko 30.000 KM za nekoliko mjeseci. Ispitivao sam kiselost mlijeka sa 96% alkohola i nije se pokazalo kiselo, a mljekara ga ispituje sa 75%. Morali smo ući u kredite, a kako ih vratiti. Svaki od nas sada ima kredit – moraš kupiti koncentrat, moraš kupiti svu hranu koju ne posjeduješ, a samo imamo silažu koju smo ovdje proizveli. Bili smo u kolapsu, ali, izgleda da pomalo dolazimo sebi, ističe Enver.
Ukoliko na opštinskom tenderu dobije prostor mliječnog restorana u centru Srebrenice, Enver ima namjeru da, u saradnji sa svojim kolegama, otvori mesaru i mljekaru gdje bi prodavali isključivo svoje proizvode.
– U tom prostoru, sa svojim pridruženim farmerima, može se plasirati negdje oko 100 grla junadi i teladi godišnje, i to sve sa naših farmi.. Ja sam imao u planu podmiriti pljeskavicama i ćevapima općine, Srebrenicu, Bratunac, Miliće i Vlasenicu da se ti proizvodi ne moraju dopremati iz Banja Luke, Bijeljine, Sarajeva, Tuzle i Kalesije nego sve odavde iz Srebrenice.”
Enver se nada da će mu mljekarstvo donijeti profit, te da će moći razviti vlastiti biznis, ali ipak, još uvijek je skeptičan.
Ipak, kako kažu farmeri iz Potočara, uz malo višu cijenu mlijeka, mljekarstvo može biti itekako unosan posao. Nadaju se podršci lokalnih vlasti i planiraju unaprijediti proizvodnju mlijeka. Dnevni Avaz