BEOGRAD, Procjene da bi Galenika vrlo lako mogla preći u vlasništvo Hemofarma, odnosno njemačke Štade, vlasnika vršačke fabrike lijekova, po svoj prilici pale su u vodu.
Aksel Miler, viši potpredsjednik korporativnih komunikacija u “Štada grupi”, kaže da nisu zainteresovani za kupovinu zemunske fabrike lijekova, a i ako su samo prije nekoliko dana iz “Hemofarma” još jednom potvrdili interesovanje za otkup tenderske dokumentacije za prodaju “Galenike”.
“Zahvaljujući ‘Hemofarmu’, “Štada grupa” je veoma dobro etablirana u Srbiji i zato nema ni potrebu, a ni namjeru da proširuje svoje aktivnosti u Srbiji preko akvizicije ‘Galenike'”, izjavio je Miler.
Ovi navodi stigli su samo tri dana poslije izjave potpredsjednika Upravnog odbora “Hemofarma” Dragoljub Ćurčića da će taj koncern preuzeti tendersku dokumentaciju za kupovinu “Galenike” i da će pratiti proces, ne precizirajući da li će podnijeti pretkvalifikacionu ponudu. Inače, kupovina tenderske dokumentacije koja u slučaju “Galenike” košta deset hiljada evra, ne obavezuje kupca i na podnošenje ponude za kupovinu.
Interesovanje za “Galeniku” iz “Hemofarma” prvi put je objelodanjeno u maju prošle godine kada je predsjednik UO “Hemofarma” i potpredsjednik njemačke “Štada grupe” Miodrag Babić, kazao je da je “Štada” kao vlasnik “Hemofarma” zainteresovana za “Galeniku”.
“S obzirom na to da se već razgovaralo o novim ulaganjima, svakako da ćemo otkupiti dokumentaciju, pa ćemo analizirati cijelu situaciju. “Štada” već ima potvrdu opravdanosti da investira u srpsku privredu. Videćemo šta će stručnjaci koji će raditi analizu, sugerisati u vezi s ‘Galenikom'”, kazao je Babić prije oko pola godine.
Sudeći po najnovijim informacijama iz “Štada grupe”, novi vlasnik “Galenike” za koju je objavljen pretkvalifikacioni tender, koji će pokazati zainteresovane kupce, teško da će biti bilo koja farmaceutska kompanija iz Srbije. Argument je činjenica da nijedna od njih ne ispunjava uslove koje je za prodaju “Galenike” predvidjela Vlada Srbije. Na anketnom tenderu za “Galeniku” mogu da učestvuju proizvođači liejkova sa relevantnim farmaceutskim iskustvom u posljednjih pet godina i prihodom od prodaje farmaceutskih proizvoda u 2008. godini većim od 100 miliona evra. B92