BEOGRAD, Generalni direktor Telekoma Branko Radujko kaže da neće biti štrajka, niti potrebe za štrajkom, a svako otvoreno pitanje unutar kompanije biće riješeno.
“Neće biti štrajka niti potrebe za štrajkom, a svako otvoreno pitanje unutar kompanije biće riješeno između njenih akcionara, menadžmenta i predstavnika reprezentativnih sindikata bez opterećivanja građana, privrede i šire javnosti u Srbiji”, rekao je Radujko.
Prema njegovim riječima, Telekom je kompanija koja uspešno posluje u više zemalja i uživa visok međunarodni kredibilitet u oblasti telekomunikacija i bankarstva. “Kao generalni direktor tako ozbiljne kompanije, neću dozvoliti da se ugrožava poslovanje niti tržišna vrijednost kompanije zbog bilo kakvih dešavanja u javnom sektoru u Srbiji”, poručio je Radujko.
U tom kontekstu, generalni direktor Telekoma je obećao, da će kompanija ostati najuspješnija da će uplaćivati državi još veće dividende i da će se izboriti sa konkurencijom na tržištima Srbije, Bosne i Hercegovine i Crne Gore na kojima ima preko 11 miliona zadovoljnih korisnika.
Sindikati Telekoma, koji su najavili mogućnost štrajka, traže da to preduzeće dobije pravo da samostalno formira zarade u skladu sa poslovnim uspehom, isplatu toplog obroka u visini od 15 odsto prosečne zarade i regres za godišnji odmor od 75 odsto prosečne plate u Srbiji.
Sindikat: Telekom u štrajku od 1. februara?
Ukoliko Izvršni odbor Sindikata Telekoma tako odluči, svi zaposleni u ovom preduzeću od 1. februara stupiće u štrajk. Nezadovoljni što se radnicima Telekoma, kao „tržišnog i profitabilnog“ preduzeća, neće povećati zarada, sindikati su obavijestili Vladu i resorno ministarstvo da će, ukoliko ne izađu u susret njihovim zahtjevima početi sa štrajkom.
Prema riječima predsjednika Sindikata Telekoma Miroslava Joksimovića, oni očekuju da razgovaraju i nađu rješenje jer će u suprotnom iznaći način kako da se suprotstave „onima koji krše obećanja koja su im dali“. Prosječna plata na nivou celog Telekoma je, prema njegovim riječima, 50 hiljada dinara, a radnici sa srednjom stručnom spremom, kojih u kompaniji ima oko 70 odsto, imaju prosječnu platu od 35 hiljada dinara.
„Razlog zbog kog idemo u štrajk nisu zarade, već to što nas sve manje poštuju kao preduzeće. U pitanju je opstanak Telekoma jer smo u posljednjih pet godina otpustili četiri hiljade radnika“, napominje on i ističe da ne zna da li je i sa kim prekjuče u Vladi razgovarao direktor preduzeća Branko Radujko, ali da sigurno nije sa premijerom Cvetkovićem jer je to i sam rekao.
„Danas donosimo konačnu odluku i u ponedjeljak ćemo o štrajku obavijestiti i poslodavca i ministarstvo i Vladu. Ispoštovaćemo zakonski rok i sa štrajkom početi negdje oko 1. februara. Naravno, bolnice, vojsku, policiju nećemo ostaviti bez telefona i trudićemo se da što manje oštetimo građane, ali će naš štrajk svakako osjetiti državne službe“, napominje Joksimović.
Izvršni odbor Sindikata “Telekoma Srbija” je odlučio da u ponedjeljak bude formiran štrajkački odbor, a takvu odluku bi trebalo da donese i glavni odbor drugog reprezentativnog sindikata Telekoma – Jedinstveni sindikat “Telekoma Srbija”, poslije čega će biti formiran zajednički štrajkački odbor.
Po formiranju štrajkačkog odbora, od ponedjeljka će biti istaknuti zahtjevi sindikata i počeće da teče rok od 10 dana za njihovo ispunjenje, precizirao je on i dodao da će poslije tog roka, ako zahtjevi ne budu ispunjeni, sindikati stupiti u štrajk.
On je ponovio da su zahtjevi sindikata Telekoma da to preduzeće dobije pravo da samostalno formira zarade u skladu sa poslovnim uspjehom, isplata toplog obroka u visini od 15 odsto prosječne zarade i regresa za godišnji odmor od 75 odsto prosječne plate u Srbiji.
Kako je rekao Joksimović, zahtjev je usvajanje nove politike zarada čime će Telekom Srbija, dobiti pravo da formira zarade u skladu sa poslovnim uspjehom, nezavisno od saglasnosti Vlade Srbije i ministarstava. Prema njegovim riječima, zaposleni traže i šest odsto povećanje plate u januaru i isplatu jedne bruto zarade iz dobiti od prošle godine.
Sindikati zahtjevaju i da vlada objavi koja je njena strategija za Telekom, naglasio je Joksimović napominjući da ta kompanija od juna postaje otvoreno akcionarsko društvo, čime će se “otvoriti mnoga pitanja”, među kojima je pitanje tehnološkog viška, otpremnina i druga. Samo deset odsto prihoda Telekoma sada odlazi na zarade zaposlenih, što je ispod evropskog prosjeka, tako da nećemo izdržati tržišnu utakmicu jer će najbolji zaposleni preći u konkurentske firme, ocijenio je Joksimović.
Joksimović kaže da se Vlada samo „vadi“ na MMF i njihov uslov da ne smije biti povećanja zarada i da se to njih kao profitabilne kompanije uopšte ne tiče. On je istakao da Telekom nije javno preduzeće koje “prati” MMF, već akcionarsko društvo koje posluje sa dobitkom i puni budžet, tako da, prema njegovoj ocjeni, nema razloga da se njihovim zahtjevima ne izađe u susret.
Inače, predstavnik MMF-a u Srbiji Bogdan Lisovolik je rekao da u Međunarodnom monetarnom fondu nisu zadovoljni što Vlada Srbije popušta zahtjevima radnika državnih preduzeća, kao i da povećanje plata nije u skladu sa aranžmanom koji Srbija ima sa MMF-om jer bi rast zarada u javnim preduzećima bio teret za budžet i javni dug.