VAŠINGTON, Američki predsjednik Barak Obama saopštiće mjere kojima bi trebalo da se povrati novac poreskih obveznika iskorišćen za spas banaka koje su bile na ivici bankrota, potvrdila je Bijela kuća, pozivajući direktore banaka na izvinjenje narodu. Obamin portparol Robert Gibs je rekao novinarima da se neki direktori banaka ponašaju kao da se ništa nije promijenilo poslije finansijske krize. Upitan da li zvaničnici sa Violstrita, koji su juče počeli svjedočenje pred kongresnom istražnom komisijom zaduženom da ispita uzroke globalne finansijske krize, duguju državi izvinjenje, Gibs je rekao da je izvinjenje najmanje što bi mogli da ponude, prenosi Rojters.
Direktori najvećih američkih banaka su juče, prenijela je agencija, u svjedočenju pred Kongresom branili praksu dijeljenja ogromnih bonusa bankarskim rukovodiocima, ali su ipak priznali da su neophodne izvjesne promjene u regulisanju bankarskog tržišta, javlja Tanjug.
Agencija navodi da su u SAD, gdje je kriza rezultovala najvećom nezaposlenošću u 26 godina, sve glasnije kritike na račun bankara, koji dijele ogromne sume novca iako su poreski obveznici, preko budžeta, bili ti koji su ih spasili bankrota.
Na Kapitol hilu su juče, među ostalima, izvršni direktori „Goldman Saksa” Lojd Blankfajn i „Džej-pi Morgan Čejsa” Džejmi Dajmon morali da odgovaraju na ni malo prijatna pitanja članova istražne komisije.
Predsjednik komisije Fil Angelides im je rekao da će saslušanja trajati čitave ove godine i da će biti saslušane na stotine bankarskih službenika i funkcionera.
„Ljudi su ljuti i imaju pravo”, rekao je on kometarišući pitanje ogromnih bankarskih profita i bonusa.
Blankfajn je u svom svjedočenju rekao da je njegova firma imala i te kakve koristi od državne pomoći tokom finansijske krize, ali i upozorio da bi sistem trebalo promjeniti, tako da privatni, a ne državni kapital bude korišćen kako bi se stabilizovale firme u problemima.
Dajmon je, pak, rekao da razume zabrinutost poreskih obveznika zbog korišćenja njihovog novca za spasavanje banaka, ali je pokušao da brani politiku plata i bonusa u „Džej- pi Morganu”, okarakterisavši ih kao „odgovarajuće”.