NOVI SAD, Produktna berza u Novom Sadu 2009. godine ostvarila komercijalni promet od 156.000 tona robe, što je najbolji poslovni rezultat berze u posljednjih 30 godina, izjavio je danas direktor Produktne berze Žarko Galetin.
Galetin je na konferenciji za novinare rekao da ukupnom poslovnom bilansu treba dodati i interventne poslove, kao što je otkup 65.000 tona pšenice i 130.000 tona mineralnog đubriva preko berze, a za potrebe Vlade Srbije.
“Tokom prošle godine imali smo 300 članova berze, sa kojima je zaključeno 1.314 komercijalnih ugovora, odnosno 3.364 ugovora za interventne poslove”, kazao je Galetin.
Ocijenio je da su osnove karakteristike svjetskog tržišta u 2009. bile rast prinosa svih poljoprivrednih kultura kojima trguje berza, osim soje, ali i opšti pad cijena, što se odrazilo i na domaće tržište.
“Cijena pšenice u 2009. bila je izuzetno niska, cijena kukuruza bila je na ivici rentabilnosti, dok je cijena soje bila na nivou od 2008. godine”, rekao je Galetin i dodao da je od ukupne prodaje najveći promet ostvaren kod kukuruza (oko 60 odsto), pšenice (22 odsto) i soje (5,7 odsto).
Direktor Produktne berze je ocijenio da će kukuruz i u narednim godinama biti najprespektivinija poljoprivredna kultura, jer je prošle godine u svijetu iskazana veća tražnja od proizvedenih količina, ali i zato što je potrošnja kukuruza za posljednjih 20 godina porasla za 75 odsto.
Dodao je da nije isti slučaj sa pšenicom, čija cijena ne zavisi u tolikoj mjeri od kretanja na svjetskom tržištu, a njena potrošnja za posljednjih 20 godina porasla je za svega 21 odsto, što odgovara porastu broja stanovnika.
Kada je riječ o 2010. godini, Galetin je najavio da će Produktna berza uvesti robni zapis na listing berze, što će omogućiti trgovinu i robom koja se nalazi u javnim skladištima, odnosno da će članovima berze biti omogućeno elektronsko trgovanje.
Kao jednu od novina u poslovanju, Galetin je naveo da će Produktna berza u 2010. početi da informiše javnost o svom dnevnom poslovanju, za razliku od jednonedjeljnih izvještaj što je trenutna praksa.