BEOGRAD, Novim zakonom o zaštiti konkurencije istoimena komisija dobila je veća ovlašćenja, ali se na nove članove i njihov izbor još čeka.
Prema najavama ministra trgovine Slobodana Milosavljevića, Skupština Srbije bi za manje od mjesec dana trebalo da izabere ljude koji će ubuduće raditi u Komisiji, a za tri do četiri meseca očekuje se i usvajanje zakona o trgovini i zaštiti potrošača.
Iako još u okrnjenom sastavu, Komisija za zastitu konkurencije, još od novembra, kada je usvojen zakon, radi po novim pravilima.
Najveća promjena, odnosi se mogućnost izricanja kazni i sankcija, a kako kaže predsjednica Komisije Dijana Marković-Bajalović, neki postupci se već vode, prije svega u sektoru prehrane.
“Dobili smo više prijava zabranjenih sporazuma u oblasti na liniji dobavljača i trgovaca i Komisija vodi određene postupke, naravno o njihovom ishodu javnost će biti obaveštena”, najavljuje Marković-Bajalovićeva.
“I kada je reč o zloupotrebi dominantnog položaja, sa tog aspekta takođe imamo određene postupke za koje se nadamo da će uskoro biti okončani”, navodi ona.
Ministar trgovine Slobodan Milosavljević tvrdi da sa doslovnom primjenom zakona privilegovanih neće biti.
“Očekujem da će proširenjem ingerencija Komisije – koja može da istražuje i kažnjava – ona to i raditi svuda gde se neko ogreši o sviju tržišnu poziciju, nezavisno od toga bio on drzavno, javno ili istaknuto privatno”, očekuje ministar.
“U rukama tih ljudi koje će Skupština izabrati u narednih mesec dana biće sudbina atraktivnosti Srbije za privlačenje stranih investitora”, poručuje Milosavljević.
Komisija za zaštitu konkurencije vodila je postupake protiv “Delte” Miroslava Miškovića i “Salforda”, zbog monopolskog položaja na tržištu Srbije, ali je u oba slučaja Vrhovni sud te odluke poništio.
Predsjednica Komisije Dijana Marković-Bajalović kaže da će i ubuduće mnogo toga zavisiti od sudova.
“Potrebno je da imate telo čiji su institucionalni kapaciteti dovoljno jaki, potrebno je da imate dovoljno kadrova koji su dobro obučeni. EU finansira projekat koji treba da ojača naše kapacitete. Tu je i sud koji mora biti efikasan, jer u konačnoj instanci o odluci komisije odlučuje sud. Reforma treba da poboljša stanje”, kaže ona.
Na usvajanje u parlamentu još čekaju zakoni o trgovini i zaštiti potrošača. Krajem januara o njima bi trebalo da se izjasni vlada, a zatim i Skupština Srbije.
Zakon o zaštiti potrošača, u mnogo čemu će domaće potrošače izjednačiti sa evropskim, kaže Vida Vera iz Udruženja za zaštitu potrošača.
“Ako ste kupili neki proizvod, ako vam se boja ne dopada, vi ćete tu haljinu moći da vratite u roku od 15 dana”, kaže ona.
Inače, prema Globalnom izvještaju o konkurentnosti koji je sastavio Svjetski ekonomski forum, od 133 zemlje, Srbija je zauzela 93. mjesto.
Od bivših jugoslovenskih republika jedino je Bosna i Hercegovina iza Srbije, koja je u odnosu na prošlu godinu pala za osam mjesta. B92