BEOGRAD, Vrh vladajuće koalicije je naložio da se u nacrtu zakona o Skupštini brišu odredbu o penzijama poslanika sa 55 godina života, 15 godina staža i tri mandata.
U Vladi Srbije su “hitno zatražili od poslaničkih grupa uklanjanje skandalozne odredba o penzijama”. Tom odredbom je bilo definisano i da iznos penzija bude u visini od 80 odsto ukupnih poslaničkih primanja, što znači da bi ona u ovom trenutku iznosila najmanje 84 hiljade dinara.
Zamenik šefa poslaničke grupe G17 plus Vlajko Senić kaže da je jedinstven stav vladajuće koalicije da se ovakav nacrt zakona ne smije naći u proceduri. On kaže da njegova stranka sigurno neće glasati za ono što favorizuje poslanike u odnosu na ostale građane Srbije. “Srbiji treba zakon o Skupštini, ali ne onaj koji u fokus stavlja privilegije poslanika. Neophodno je usvojiti zakon koji će doprineti efikasnijem radu parlamenta”, smatra Senić.
Predlog da poslanici idu u penziju sa 55 godina, uz 15 godina staža i tri mandata u parlamentu, nije dobar, kazao je ranije ministar rada i socijalne politike Rasim Ljajić.
“Ne mogu da verujem. Umesto da reformišemo penzioni fond i smanjujemo broj poslanika, radi se sasvim suprotno. Dok Vlada radi na tome da se smanji mogućnost prevremenog odlaska u penziju, ovde se predlažu sasvim suprotne stvari”, rekao je Ljajić I dodao da se nada da se predlog neće naći u finalnoj verziji zakona.
On je dodao da se tom odredbom jedno zanimanje stavlja ispred svih ostalih i čini privilegovanim, što će kako je ocijenio, pojačati korupciju, jer će ljudi sve činiti da dođu do mandata. Ljajić je ocenio da bi tajkuni opet mogli lakše da računaju na svoje ljude u Skupštini, koje bi dovodili do tog mesta, a potom očekivali da im oni zauzvrat čine usluge. “Čak i da je to standard u ovom trenutku, to je politički loše jer je parlament ionako na lošem glasu i ovo bi ugrozilo njegov kredibilitet”, dodao je ministar.
Inače, verzija teksta Zakona o Skupštini koja datira od 12. decembra ove godine predviđa i pravo na otpremninu prilikom odlaska u penziju iako ne piše pod kojim uslovima i u kom iznosu. B92