PARIZ, , Savjetnik generalnog sekretara Ujedinjenih nacija američki ekonomista Džefri Saks ocijenio je za RTS da će kriza u svijetu trajati najmanje čitavu generaciju.
“Možemo da očekujemo skori oporavak nekih poslova i sektora, ali kriza u svijetu neće trajati šest mjeseci ili šest godina, već će trajati najmanje čitavu generaciju”, ocijena je Saksa.
Prema njegovim riječima, najveći problem sa kojim se svijet danas suočava je njegova brza promjena.
Krize isplivavaju jedna po jedna – siromaštvo, nedostatak hrane, energetska kriza, tako da se ne može prognozirati kad će se sve to završiti.
Saks je prije 20 godina bio u timu savetnika Ante Markovića.
Osvrćići se na taj period, on je rekao da je srećan što se Srbija dvadeset godina poslije Ante Markovića ponovo nalazi u miru, ima svježe političare koji je vode i ponovo se povezuje sa svijetom.
“Da sam imao priliku da savjetujem Srbiju kako da se ponaša u periodu tranzicije prije dvadeset godina kad sam još bio tamo, rekao bih – počnite odmah.”
Jedan od najmlađih profesora Harvarda Džefri Dejvid Saks je američki ekonomista.
Direktor je Zemaljskog instituta na Kolumbija Univerzitetu i jedan od najmlađih profesora ekonomije u istoriji univerziteta Harvard.
Postao je poznat po primjeni ekonomske “šok terapije” u istočnoj Evropi i zemljama u razvoju, a kasnije i po bavljenju izazovima ekonomskog razvoja, ekološkom održivošću, smanjenjem siromaštva, otpisom dugova i globalizacijom.
Saks je specijalni savjetnik generalnog sekretara UN Ban Ki Muna, osnivač i kopredsjednik neprofitne organizacije Milenijumsko obećanje (Millennium Promise Alliance), koja se bavi iskorenjivanjem gladi i siromaštva u svijetu.
Autor je bestselara “Kraj siromaštva” i “Zajedničko bogatstvo”.
Magazin Tajm je dva puta uvrstio Džefrija Saksa među “100 najuticajnih ljudi na svijetu”, 2004. i 2005. godine.
(FoNet)