PARIZ, Svjetska ekonomija je bila pred kolapsom, ponovo je uspostavljena kontrola zahvaljujući intervencijama država koja su se ponovo vratile na svjetsku ekonomsku scenu i tu bi trebalo i da ostane kao zaštitni faktor, rekao je predsjednik Francuske Nikola Sarkozi na simpozijumu Novi svijet novi kapitalizam koji se održava u Parizu.
„Nije potrebno biti socijalista da bih rekao ovako nešto. Neke kompanije su godinama pričale da nemaju nacionalnost, da su svjetske, mulinacionalne i sve dok su ubirale profit zvale su se globalnim. Onog trenutka kad je postalo teško, kad su zapale u krizu, odjednom su se sjetile svog identiteta, svoje nacionalnosti i od svojih država zatražile pomoć. Tako bi trebalo da ostane, jer što je jači nacionalni identet, to su jače i kompanije i otvorenije za saradnju sa drugima“, rekao je Sarkozi, kao odgovor na komentar portugalskog premijera Žozea Sokratesa koji je rekao da je krajnje neobično što je on kao socijalista pozvan da priča o novom kapitalizmu.
Sokrates smatra da postoji fundametalna razlika između reagovanja na krize u 20. vijeku i krizu iz ovog vijeka i da se ovog puta djelovale brže, organizovanije i intenzivnije. Razlog za to je, po mišljenju portugalskog premijera, jača i bolje organizovana Evropska unija, kao i postojanje mnogih institucija koje u prvoj polovini 20. vijeka nisu postojale, pa nisu mogle ni pomoći.