BANJALUKA, Vlada RS će, zajedno s Opštinom Šamac, učiniti sve kako bi sačuvala preduzeće “Hranaprodukt u stečaju” jer je njegov značaj za šamački regin veliki. Načelnik opštine Šamac, Savo Minić, kaže da je premijer RS, Milorad Dodik, obećao da će se Vlada RS, ukoliko dođe do prodaje preduzeća, pojaviti kao kupac.
– Država bi na taj način namirila svoja potraživanja, a osim toga, Opštini Šamac, ovdašnjoj privredi i cjelokupnoj privredi RS dala bi mogućnost raspolaganja imovinom privrednog giganta – objasnio je Minić.
Prema njegovim riječima, “Hranaprodukt” duguje Poreskoj upravi RS, Fondu PIO, Fondu zdravstvenog osiguranja, Zavodu za zapošljavanje RS, Republičkoj direkciji za robne rezerve i drugim povjeriocima oko 2,9 miliona maraka.
– Prije bilo kakvog konkretnog poteza neophodno je sačekati okončanje sudskog postupka koji se vodi zbog tužbe pravnog lica iz Mrkonjić Grada o utvrđivanju statusa izvršnog povjerioca “Hranaprodukta” – kaže Minić ne otkrivajući o kojem pravnom licu je riječ.
Rukovodioci opštine Šamac održali su nekoliko sastanaka sa stečajnim upravnikom “Hranaprodukta” kako bi utvrdili šta će ući u stečajnu masu i kolike su obaveze prema dobavljačima, radnicima i fondovima.
Prema Minićevim riječima, želja loklane uprave i građana Šamca jeste to da se pokrene proizvodnja u “Hranaproduktu” bez klasičnog stečaja i prodaje preduzeća. Minić tvrdi da postoji mogućnost zaključivanja ugovora o javno-privatnom partnerstvu što bi mogao da bude jedan od načina reorganizacije šamačkog preduzeća.
– U “Hranaproduktu” bi mogla da se obavlja hladna destilacija i pakovanje voća i povrća za trgovačke lance, što bi značilo zapošljavanje 70 do 100 radnika – kaže Minić.
On dodaje da bi ponovni početak rada u tom preduzeću privukao i druge ulagače, a individualnim proizvođačima sa šamačkog područja zagarantovao bi otkup njihovih proizvoda.
Od giganta do praznih hala
Fabrika za proizvodnju hrane “Hranaprodukt” osnovana je sredinom osamdesetih godina prošlog vijeka i bila je jedna od najuspješnijih na području šamačke opštine, proizvodeći u punom kapacitetu 10.000 tona proizvoda od voća i povrća. Tih godina preduzeće je zapošljavalo oko 400 radnika. Kada je u poslijeratnom periodu zaustavljena i minimalna proizvodnja od svega deset odsto ukupnog kapaciteta fabrike, preostalih 50 radnika poslato je kući da čeka bolja vremena. Fokus