LONDON, Nova dekada, koja je počela 1. januara 2010. godine, donjeće radikalnu redistribuciju snaga u svjetskoj ekonomiji, ocijenila je finansijska grupacija “Goldman Saks”, prognozirajući da će sadašnji ekonomski lideri, okupljeni u grupaciji G7, koju čine vodeće zapadne ekonomske sile, morati da prepuste vodeću ulogu grupaciji BRIK, koju sačinjavaju vodeće zemlje u razvoju.
Grupu G7 čine SAD, Japan, Kanada, Njemačka, Francuska, Britanija i Italija, dok se pod grupacijom BRIK podrazumjevaju Brazil, Rusija, Indija i Kina.
Analitičari “Goldman Saksa” vjeruju da će do 2020. godine zemlje BRIK postati najatraktivnije tržište za svjetske investiotore, prenosi Itar-Tas.
Prema kalkulacijama jedne od vodećih američkih finansijskih grupacija, članice grupacije BRIK su već dostigle stepen rasta neophodan da bi zauzele vodeću poziciju u svjetskoj ekonomiji.
Od jeseni 2001, zajednički rast njihovih tržišta akcija bio je veći od ukupnog rasta tržišta u razvoju. Tokom tog perioda, indeks MSCI
BRIC porastao je za 367 procenata, u poredjenju sa rastom od 134 odsto registrovanim na 22 glavna tržišta u razvoju, integrisanim u indeks MSCI.
U isto vrijeme, rast tržišta akcija 23 industrijski razvijene zemlje Zapada, integrisanih u svjetski indeks MSCI, bio je tek 17 odsto.
Prema rečima Džima O'Nila, vodećeg analitičara “Goldman Saksa”, ovakva situacija na svjetskim tržištima dešava se samo jednom u generaciji, pa je njegova ocijena da je svijet na pragu redistribucije ekonomskih snaga.