BANJALUKA, Predsjednica Ekspertske radne grupe za izradu strategije reforme penzijskog sistema u Republici Srpskoj (RS) Božana Šljivar rekla je da je suština ove reforme u narednih godinu dana stabilizacija postojećeg penzijskog sistema u RS.
Šljivarova je nakon prvog dijela sjednice Vlade RS istakla da će se o drugom stubu penzijskog osiguranja moći govoriti tek kada se stvori bazična pretpostavka da postojeći penzijski sistem u RS ne napravi još veće dubioze i ne ode u kolaps.
Ona je naglasila da je za uspješnu realizaciju uvođenja drugog stuba potrebno obezbijediti dodatne, decenijama stabilne izvore finansiranja tranzicionog troška.
“Jedan od ključnih faktora rizika i uopšte ekonomskog napretka u RS jeste demografija, jer dugoročno dolazi do smanjenja broja stanovnika”, upozorila je Šljivarova.
Ona je naglasila da je 2010. godina ključna za reformu penzijskog sistema i donošenje novog zakona o penzijsko-invalidskom osiguranju RS.
Šljivarova je precizirala da predložene mjere Ekspertske radne grupe podrazumijevaju elemente kojima se može povećati efektivna dob za penzionisanje, uvođenje takozvanog bod sistema kojim se transparentnije računa penzijska osnovica, te redefinisanje privilegovanih prava boraca.
Prema njenim riječima, predložene mjere podrazumijevaju i promjenu definicije invalidske penzije, uvođenje elemenata djelimične invalidnosti, te izdvajanja vještačenja za invalidsku penziju u posebnu stručnu instituciju.
Član Ekspertske radne grupe Snježana Rudić rekla je da se Vlada RS još nije definitivno opredijelila za uvođenje drugog stuba penzijskog osiguranja u RS, imajući u vidu globalnu ekonomsku krizu.
Rudićeva je rekla da je penzijska reforma kompleksan, dugoročan i kontinuirani proces koji zahtijeva stalno praćenje, procjenu i prilagođavanje demografskim, ekonomskim i socijalnim okolnostima.
Šef Biroa Vlade RS za odnose sa javnošću Vera Sajić rekla je novinarima da je Vlada danas razmatrala Nacrt strategije reforme penzijskog sistema u RS, koja će 15. januara biti upućena na javnu raspravu, nakon čega će Vlada o tom dokumentu ponovno raspravljati.
Sajićeva je potvrdila da će decembarske penzije u RS biti isplaćene do Božića, 7. januara.
4 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Nemojte da ta ekspertska grupa pomaže penzionom sistemu. Trinaest puta ste mijenjali zakon od 2000. a samo u 2009. pet puta. Očito je da se penzioni sitem namjeravao upropastiti i nije tačno da je pogođen kretanjima u svjetkoj ekonomiji kao u većini penzionih sitema evropskih zemalja. Zato ostavite penzionere i njihov fond na miru i vratite se na ranije propise iz PIO, ukinite korumpirane invalidske komisije i primijenite pravila o odgovornosti za upravni odbor i menadžment Fonda. To će biti dovoljno da se penzioni sistem regeneriše na nivo približan prijeratnom.
moram se sloziti.
inace, ekspertska grupa je sacinjena od poslusnih i podobnih cinovnicica. bitno je biti u komisijama, da se cuje za tebe, makar na taj nacin.
u danasnje vreme cim ti ime izadje u novinama, ti si automatski popularan. osim u cituljama, naravno.
Gospodjo Šljivar!
Od Vas sam lično kao dobio odgovor, kada sam Vam postavio pitanje u vezi penzija i na pitanje povodom diskiriminacije boraca I kategorije, koji po osnovu radnog staža prelaze cenzus minimalne penzije borca I kategorije i za to nemaju ni žutog feninga, a oni koji imaju godinu-dve staža imaju koju marku manje od mene (imaju 480 KM), a ja kao borac I kategorije sa 40 godina staža 510 KM.
Ima ih koji primaju više stotina Km po ovakvom osnovu i to samo iz FOND-a PIO.
REFORMA JE FOND OSTAVITE SAMO ONIMA KOJI SU U NJEGA UPLAĆIVALI, SVE OSTALE PRINADLEŽNOSTI PO OSNOVU OSTALIH PRAVA NA BUDŽET DRŽAVE.
Vi ste mi odgovorili da je ti ipak ”radi neke solidarnosti”
dr.je napisao: Vi ste mi odgovorili da je to ipak ”radi neke solidarnosti”.
Solidarnost – samo penzioneri da solidarišu svoja sredstva iz osiguranja za starost sa nagradom za status koju država priznaje borcima!? I g. Rade Rakulj je u posljednjih pola godine počeo govoriti da je to obaveza države, pa makar da se zove solidarnost.
Prije reforme o kojoj priča g-đa Šljivar, kakvih je bilo mnogo od kada su na sceni tzv. demokratske promjene (interesantna je ona po školskoj spremi), je nužno primjeniti osnovno načelo iz penzionog osiguranja – nastupanjem osiguranog slučaja (starost, smanjenje ili gubitak radne sposobnosti i smrt osiguranika)nastupa jedno od prava: starosna penzija, invalidska penzija (ili drugo pravo po osnovu invalidnosti) i porodična penzija. Boračka prava po osnovu dužine učešća u ratu koja bi se zvala penzija ne spadaju u osigurane slučajeve (povreda ili bolest zadobijena pod okolnostima izvršavanja obaveza u ratu na osnovu koje je nastupila trajna radna onesposobljenost spadaju kao i povreda na radu). I tu je kraj priče.
Kako izgleda, reforma o kojoj priča g-đa Šljivar se odnosi na nešto od toga, ali tako da se ti prinicipi počnu primjenjivati u buduće kao da do sada nisu bili poznati i jasni, a činjenica da je od početka naprijed pomenutih reformi broj penzionera uvećan za oko 50 hiljada, stopa priraštaja stanovništva negativna (kao da mortalitet nije karakteristika penzionera), fondu PIO oduzeta imovina iz koje bi mogao ostvaivati vlastite prihode(npr. Dom penzionera u BL najprije za školu policije desetak godina korištenje bez naknade, a potom prenos u državnu imovinu opet bez naknade) itd.
Zato najavljena reforma nije potrebna, prije nego se sprovede ono što je postojećim zakonodsvstvom uređeno a standardi opšte poznati svuda u pravno uređenim zemljama(odredba o garantovanoj boračkoj penziji je “pravno nasilje” uneseno u zakon o PIO i suprotna je osnovnim odredbama zakona)jer će samo dalje zakomplikovati sistem PIO u RS.
Vlada treba da kontroliše rad Nadzornog i Upravnog odbora fonda umjesto što preuzima njihove ingerencije i donosi odluke o usklađivanju penzija. To je zakonska obaveza upravnog odbora Fonda PIO i Vlada nema pravo da zadire u tu sferu nadležnosti. Ali zbog promocije stranaka na vlasti, kao Vlada dala penzionerima. Prvo dopusti da se oduzme zarađeno pravo, pa kao nešto daje. Njen zadatak je da traži izvještaje, prati stanje i parlamentu predlaže zakonska rješenja, a upravni odbor da suvereno odlučuje o usklađivanju penzija kako je zakonom propisano, a ne kao sada penzije se tobože isplaćuju u punom iznosu (koficijent 1 ili 1,06 nikom nije jasno)a usklađene na 2005. godinu. Kao da su za penzionere životni događaji stali 2005. godine.
Reformisati je potrebno udruženje penzionera, koje ima brojno članstvo, a na javnoj sceni je prisutan jedan čovjek koji obožava da se u ime penzionera samo on pojavljuje na televizijama, prisustvuje sjednicama Vlade, parlamenta i svakog foruma koji se bavi penzionim sistemom, iznese nešto malo upozorenja i poslije hvali zaključke tih organa, a sistem u sve lošijem stanju.